Roam like at home na wakacje

Koniec z roamingiem w UE

Po 10 latach od zgłoszenia inicjatywy likwidacji roamingu na terenie Unii Europejskiej w życie wchodzi nowy mechanizm rozliczeń. "Roam like at home” oznacza to, że od 15 czerwca 2017 r., przebywając w innych państwach UE, możemy korzystać z telefonu komórkowego na takich samych zasadach, jak w kraju zamieszkania. W ciągu kolejnych 5 lat systematycznie mają być także obniżane stawki za przesył danych.

Ostatnim krokiem do zniesienia 15 czerwca 2017 r. opłat roamingowych było ustalenie przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji sposobu regulacji hurtowych rynków usług roamingu (cen, jakie operatorzy naliczają sobie wzajemnie, jeżeli ich klienci korzystają z innych sieci w ramach roamingu w UE).

Negocjatorzy z ramienia UE uzgodnili następujące nowe pułapy cen hurtowych

  • 3,2 centów za minutę połączenia głosowego, od 15 czerwca 2017 r.
  • 1 cent za wiadomość SMS, od 15 czerwca 2017 r.
  • stopniowe, rozłożone na okres 5 lat, obniżanie limitów opłat za przesył danych, z 7,7 EUR za GB (od 15 czerwca 2017 r.) do 6 EUR za GB (od 1 stycznia 2018 r.), 4,5 EUR za GB (od 1 stycznia 2019 r.), 3,5 EUR za GB (od 1 stycznia 2020 r.), 3 EUR za GB (od 1 stycznia 2021 r.), aż po 2,5 EUR za GB (od 1 stycznia 2022 r.)

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw jednolitego rynku cyfrowego, z zadowoleniem skomentował: - "To był ostatni element układanki. Począwszy od 15 czerwca, Europejczycy mogą podróżować po UE, nie płacąc za roaming. Zadbaliśmy również o to, by operatorzy mogli w dalszym ciągu konkurować ze sobą, starając się przedstawić jak najatrakcyjniejsze oferty na swoich rynkach krajowych. Dotrzymujemy naszej obietnicy. Pragnę serdecznie podziękować sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego, Miapetrze Kumpuli-Natri, i wszystkim negocjatorom z ramienia Parlamentu Europejskiego, a także prezydencji Malty w Radzie UE oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do pomyślnego zakończenia tego etapu. Dzięki ich wysiłkom zrealizowaliśmy nasz cel".

Porozumienie to umożliwia trwałe stosowanie zasady "Roam like at home” zarówno wobec osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw, a jednocześnie zapewnia zwrot kosztów oraz zachowanie konkurencyjności krajowych hurtowych rynków usług roamingu.

Dzięki porozumieniu politycznemu dotyczącemu zasad rynków hurtowych oraz przepisom dotyczącym polityki uczciwego korzystania i zapewnienia zrównoważonego charakteru zniesienia opłat, przyjętym przez Komisję w grudniu 2016 r., konsumenci mogą korzystać z abonamentów krajowych, podróżując okresowo za granicę.

Jeżeli w trakcie roamingu konsument przekroczy limity określone w jego umowie, żadna z dodatkowych opłat nie będzie wyższa niż uzgodnione pułapy hurtowych cen usług roamingu.

Do końca 2019 r. Komisja przeprowadzi przegląd rynku hurtowego, a najpóźniej 15 grudnia 2018 r. przedstawi współprawodawcom ocenę śródokresową.

Nowe zasady świadczenia usług roamingu po 15 czerwca w Polsce

Głównym celem regulacji wprowadzającej zasadę „roam like at home” jest zniesienie różniccenowych między taryfami krajowymi i taryfami roamingowymi. W praktyce oznacza to, że konsumenci po 15 czerwca 2017 r., podróżując po UE, powinni móc korzystać z roamingu na zasadach zbliżonych do tych, na jakich korzystają w kraju.

Opublikowane przez operatorów limity, cenniki, jak również doniesienia prasowe wskazują na istotną rozbieżność pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami.

UKE prowadziło dialog z branżą dotyczący modelu wdrożenia nowych regulacji roamingowych. UKE jest organem, któremu operatorzy zobowiązani są notyfikować przyjęte rozwiązania. Propozycje stawek i pakietów przygotowane przez operatorów widzieliśmy na jednym z ostatnich etapów.  Wówczas zgłosiliśmy uwagi. Naszym zdaniem przedstawione propozycje nie oddawały ducha i celu nowego prawa regulującego świadczenie roamingu na obszarze Unii Europejskiej, gdyż nie przewidywały zrównania zasad korzystania z usług telekomunikacyjnych w kraju i na terenie UE.

Jeden z operatorów zdecydował się na podejście literalne do wdrożenia przepisów rozporządzenia (tzn. połączenia wykonywane w roamingu na terenie UE będą traktowane jak połączenia w kraju). Rozwiązanie to oceniamy pozytywnie.

Pozostali operatorzy wybrali nieco inne podejście stosując dwa warianty. Pierwszy wariant to: naliczanie opłat w przypadku rozmów podczas podróży według  stawki krajowej. Drugi wariant: w ofertach, gdzie cena wynosi 0 zł - operatorzy przyznają określone limity, po przekroczeniu których naliczana będzie opłata dodatkowa. Wartości limitów mają zróżnicowane wysokości w zależności operatora.

Porady prawne

Realizacja głównego celu regulacji – umożliwienia konsumentom swobodnego i racjonalnego korzystania z roamingu w czasie okresowych podróży po terytorium UE – zależeć będzie od zniwelowania różnicy ekonomicznych w przypadku konsumentów korzystających z odmiennych rozwiązań zaproponowanych przez operatorów.

UOKiK będzie przyglądać się rynkowi w ramach przysługujących mu kompetencji. Jego zdaniem przyjęte rozwiązania powinny zapewniać maksymalnie swobodne korzystanie przez konsumentów z roamingu.


 

UKE skontroluje?

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jako Regulator rynku telekomunikacyjnego oczekuje wypełnienia tych obowiązków przez krajowych operatorów mobilnych.

Jednym z głównym zadań Prezesa UKE jest stanie na straży interesów konsumentów, w tym zapewnienie jednolitych zasad korzystania z usług telefonii komórkowej na terenie Wspólnoty oraz przestrzegania przepisów prawa - aktów i Zaleceń Unijnych związanych z dążeniem do wypracowania jednolitego rynku usług cyfrowych na terenie UE. W tym celu UKE prowadziło intensywne prace z operatorami dla wypracowania spójnego, jednolitego stanowiska, korzystnego dla klientów.

Dokumenty prawne KE, wytyczne BEREC oraz przyjęte ustalenia wewnątrzwspólnotowe w precyzyjny sposób tłumaczą operatorom w jaki sposób należy zaimplementować nowe rozwiązania roamingowe, oraz to w jakich przypadkach mogą pojawić się ewentualne ograniczenia dla abonentów ich sieci.

Wszyscy operatorzy powinni dostosować swoje oferty roamingowe do obowiązujących przepisów prawa, mówiących o przełożeniu ofert krajowych na połączenia na terenie państw Unii, z uwzględnieniem darmowych limitów minutowych, SMS i MMS oraz usług nielimitowanych przyznanych w kraju, podczas podróży zagranicznych na obszarze UE.

Do Prezesa UKE wpływają oficjalne notyfikacje rozwiązań przyjętych przez operatorów telefonii ruchomej, do których Regulator odniesie się w przewidzianym rozporządzeniem trybie. W tych dokumentach powinien znaleźć się opis sposobu rozliczania klientów podróżujących po obszarze EOG, opis wdrożonej polityki uczciwego korzystania oraz narzędzia pozwalające określić czy klienci korzystają z usług roamingowych w sposób podobny do wykorzystania krajowego. 

W przypadku stwierdzenia naruszenia przez operatorów obowiązków określonych w rozporządzeniu, Prezes UKE zażąda natychmiastowego zaprzestania takiego naruszenia oraz podejmie wszelkie konieczne działania wynikające z obowiązujących przepisów, włącznie z możliwością nałożenia kar pieniężnych. 

Klienci polskich operatorów przed wyjazdem za granicę powinni zapoznać się z obowiązującymi cennikami połączeń. Każdy operator ma obowiązek poinformowania swoich abonentów o nowych zasadach oraz cennikach usług, jakie będą obowiązywały po 15 czerwca 2017 r.

Podstawa prawna

Zmiany w sposobie rozliczania rozmów prowadzonych poza granicami Polski są konsekwencją wdrożenia przez polskich operatorów przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii zmienionego Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r.

Czytaj więcej:
  • Dodatkowe informacje dotyczące dotychczasowych zasad funkcjonowania roamingu w Unii Europejskiej oraz tego, jak na przestrzeni ostatnich 10 lat zmieniały się w Unii Europejskiej taryfy roamingowe do przeczytania tutaj.
  • Wykaz wysokości najnowszych taryf roamingowych obowiązujących od 15 czerwca oraz ogólne informacje o mechanizmie "Roam like at home" można przeczytać tutaj.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika