Znikoma liczba deklaracji OFE
1% uprawnionych. Tyle osób złożyło deklaracje o chęci pozostania w OFE do połowy maja 2014 roku.
A eksperci zaczynają załamywać ręce. Przewidywali bowiem, że w OFE pozostanie od 20% - 50% uprawnionych, tymczasem liczby mówią same za siebie.
Dlaczego nie wybieramy OFE?
Z pewnością przyczyną takiego wyniku jest to, że aby pozostać w OFE należy złożyć deklarację – a to już wymaga wykonania pewnych czynności. Wygodniej jest oczywiście nie wypełniać wniosku – wówczas całe nasze środki powędrują do ZUS-u. Wielu stawia więc na opcję „milczącego” przejścia do ZUS-u.
Można się spotkać także z głosami, że nie ma o czym decydować, bo przyszłe świadczenia i tak będą tak marne, że czy to w ZUS czy w OFE, nie ma to znaczenia dla naszych emerytur. Innymi słowy, żeby decydować, trzeba mieć „czym” zarządzać.
Być może zakaz reklamy OFE też robi swoje.
Jak pozostać w OFE?
Na złożenie deklaracji mamy jeszcze czas do końca lipca 2014 roku. Później kolejne możliwości zmiany pojawią się w 2016 a następnie co cztery lata – 2020, 2024, 2028 …
Wystarczy wypełnić dwustronicową deklarację – te OFE wysyłają już do swoich klientów – i wysłać ją do ZUS-u. Można zadecydować także przez Internet na platformie PUE lub profil ePUAP.
e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?