Kto jest uprawniony do badania konstytucyjności aktów prawnych?

Art. 188 konstytucji stanowi, że Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją, zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami.

Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli, w ocenie sądu, brak podstaw do stwierdzenia, że dany przepis jest niezgodny z Konstytucją, sąd stosuje go i wydaje na jego podstawie orzeczenie. Jeżeli natomiast sąd dochodzi do wniosku, iż istnieją w jego ocenie uzasadnione wątpliwości co do zgodności danego przepisu z Konstytucją, to nie może sam o tej niezgodności przesądzać.

Porady prawne

Podstawą orzekania Sądów są konstytucja oraz ustawy. Teoretycznie w razie wątpliwości co do konstytucyjności aktów prawnych niższej rangi Sąd mógł „nie stosować” takiego aktu np. rozporządzenia. Wątpliwości te rozwiało orzeczenie Sądu Najwyższego, który określił, że prawo do badania konstytucyjności aktów prawnych (ustaw, umów międzynarodowych, rozporządzeń itp.) ma wyłącznie Trybunał Konstytucyjny jako organ do tego typu spraw kompetentny.

Wyrok Sądu Najwyższego Izba Cywilna z dnia 16 kwietnia 2004 r., sygn. akt I CK 291/03


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika