Prawo upadłościowe - będzie poważna reforma przepisów
Ministerstwo sprawiedliwości przekazało do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt założeń ustawy - Prawo restrukturyzacyjne. Przewiduje on głęboką reformę obecnych regulacji, która zostanie wprowadzona przez przyjęcie zupełnie nowej ustawy - Prawo restrukturyzacyjne oraz szeroką nowelizację Prawo upadłościowego i naprawczego.
Reforma oparta jest na założeniu ochrony wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa i poszanowaniu praw wierzycieli. Głównym celem regulacji jest m.in.:
- zapewnienie przedsiębiorcom i ich kontrahentom skutecznych instrumentów do restrukturyzacji - stworzenie możliwości nowego startu firębiorcom, których fiasko przedsięwzięcia gospodarczego wynika z niekorzystnej zmiany warunków ekonomicznych,
- zapewnienie instytucjonalnej autonomii postępowań restrukturyzacyjnych w oderwaniu od stygmatyzujących postępowań upadłościowych,
- wprowadzenie zasady subsydiarności postępowania upadłościowego, jako ultima ratio wobec ekonomicznego fiaska restrukturyzacji,
- zwiększenie uprawnień aktywnych wierzycieli,
- maksymalizacja szybkości i efektywności restrukturyzacji i upadłości,
- odformalizowanie postępowań i szersze wykorzystanie w nich nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych,
- udrożnienie upadłości konsumenckiej - ułatwienie i rozszerzenie dostępu do tej procedury,
- zwiększenie odpowiedzialności nierzetelnych dłużników i upadłych.
Prawo restrukturyzacyjne wprowadzi cztery, zupełnie nowe instytucje restrukturyzacji, oparte częściowo na sprawdzonych praktykach międzynarodowych dostosowanych do warunków polskiej gospodarki. Będą to:
- postępowanie w przedmiocie zatwierdzenia układu,
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe,
- postępowanie sanacyjne.
Projekt zakłada również informatyzację postępowania - powstanie Centralny Rejestr Upadłości, który usprawni komunikację między uczestnikami i sądem. Rejestr będzie podobny do pionierskiego projektu wydziału upadłościowego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy, który własnymi staraniami wprowadził internetową platformę komunikacji sądu upadłościowego z uczestnikami postępowania.
Na stronie będą publikowane istotne dla uczestników postępowania postanowienia i obwieszczenia związane z postępowaniami upadłościowymi. Można będzie łatwo uzyskać informację na temat zbywanych składników masy. Przez internet będzie można także dowiedzieć się nie tylko o stanie sprawy, ale docelowo też przesyłać elektroniczne wnioski tak do sądu jak i do syndyka.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?