Upadłość spółdzielni - hipoteka
Pytanie:
"Czy prawo odrębnej własności, które powstało ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w wyniku upadłości spółdzielni i nabycia jej majątku przez podmiot nie będący spółdzielnią, będzie obciążone hipoteką, jeśli hipoteką była obciążona nieruchomość spółdzielni, na której ciążyło ww. prawo?"
Odpowiedź prawnika: Upadłość spółdzielni - hipoteka
Skutek takiego przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wynika z wprost z treści przepisu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, konkretnie z artykułu 17[18], zgodnie z którym jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego.
Co do skutków, jakie odnosi postępowanie upadłościowe względem zabezpieczeń rzeczowych, w tym oczywiście hipoteki, należy odwołać się do przepisów ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W pierwszej kolejności należy jednak podkreślić, iż z przekształcenie wspomnianego prawa w prawo odrębnej własności w świetle prawa zostaje wyodrębniona zupełnie nowa nieruchomość, nieruchomość lokalowa, która jako taka nie jest obciążona hipoteką. Hipoteką jest obciążona nieruchomość stanowiąca własność spółdzielni mieszkaniowej, a powstałe prawo nie jest przedmiotem własności spółdzielni od tej chwili.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?