Są nowe przepisy o ogrodach działkowych

Posłowie uchwalili dziś ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych. Nowe przepisy w sposób kompleksowy regulują zakładanie, funkcjonowanie i likwidację rodzinnych ogrodów działkowych, prawa i obowiązki działkowców, zasady ich zrzeszania się oraz zadania organizacji działkowców.

Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012 r. o niekonstytucyjności części przepisów dotychczas obowiązującej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Nowa ustawa przewiduje m.in. możliwość tworzenia rodzinnych ogrodów działkowych również na gruntach stowarzyszeń ogrodowych. Przyznaje też działkowcom prawo do skierowania do sądu pozwu o stwierdzenie nieważności wydanego przez stowarzyszenie regulaminu lub zmian wprowadzonych do niego, jeśli są sprzeczne z ustawą. Podstawą ustanowienia prawa do działki będzie umowa dzierżawy działkowej.

Porady prawne

Ustawa nakłada ponadto na zarządy ogrodów działkowych obowiązek powołania, w terminie 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zebrania wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w ogólnopolskim stowarzyszeniu, w jakie przekształci się Polski Związek Działkowców, czy też będą chcieli się od niego odłączyć.

Ustawa reguluje też kwestie decyzji o wywłaszczeniu. Zgodnie z nowymi przepisami w decyzji powinna być wskazana nieruchomość zamienna, określona wysokość odszkodowania oraz zakres obowiązków podmiotu likwidującego z terminem ich realizacji. W przypadku braku akceptacji wysokości odszkodowań ustawa wprowadza możliwość zwrócenia się do sądu przez podmiot likwidujący, stowarzyszenie lub działkowca.

W ustawie nie zawarto przepisów dotyczących przekształceń własnościowych. Zostaną one uregulowane w odrębnej ustawie. Pierwsze czytanie projektów miało miejsce 19 kwietnia 2013 r. na posiedzeniu Sejmu, a drugie odbyło się 20 listopada 2013 r. Teraz ustawą zajmie się Senat.

(źródło: sejm.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • regina 2016-08-18 11:58:36

    W jakich sprawach mogę kierować sprawy do sadu w sprawach o prawach działkowicza. Słyszałam ,że sady w tej sprawi są bezpłatne .Do jakich sadów należy kierować i czy sady wiedzą ,że te sprawy są bezpłatne. Teraz w chwili przekształcenia na nowa ustawę dzieja się straszne rzeczy łamania prawa. W tym wyciąganie pieniędzy a gdy działkowiec sie powołuje na ustawę nie ma odpowiedzi lecz taki członek przez po 6 sciu miesiacach jest pozbawiany prawa do działki.

  • regina 2016-08-18 11:52:30

    chcę zawrzec umowę dzierżawy działki .Jestem stary działkowie cod 2003 roku

  • regina 2016-08-18 11:49:35

    jak moge złozyc wniosek o rezygnacji z pzd nie tracąc prawa do działki. domagam się tez deklaracji oraz zwrotu wpisowwego skoro nie bede nalezeć do tej organizacji. A wypisuje sie na własną prośbę


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika