Korekta świadectwa pracy

Pytanie:

"Otrzymałem od pracodawcy świadectwo pracy, nie zwróciłem specjalnie uwagi na datę zakończenia pracy: widniała data 31 marca, a powinna być data 21 marca. Niestety świadectwo przedłożyłem w Zus-ie. Pomyłka może spowodować umniejszenie mojego zasiłku chorobowego. Poprosiłem więc o zmianę i korektę świadectwa, co też pracodawca uczynił wydając m świadectwo pracy z prawidłową datą i adnotacją "korekta". Czy taki "zabieg" jeżeli oczywiście jest zgodny z datą mojego wyrejestrowania z firmy jest zgodny z prawem? "

Odpowiedź prawnika: Korekta świadectwa pracy

W przypadku, gdy świadectwo pracy nie zawiera danych zgodnych ze stanem rzeczywistym, pracownik może wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy. Szczegółowa treść świadectwa pracy oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania jest regulowana rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Zgodnie z tym rozporządzeniem w razie uwzględnienia wniosku o sprostowanie, pracodawca wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy. Z powyższego wynika, że w wyniku sprostowania świadectwa pracy, na gruncie przepisów prawa pracy, pracodawca nie wydaje „korekty" świadectwa pracy, lecz nowe świadectwo, bez adnotacji o korekcie, czy sprostowaniu. Przepisy  nie przewidują więc wydawania nowego świadectwa pracy z dopiskiem "korekta". Naszym zdaniem umieszczenie takiej dodatkowej adnotacji nie będzie jednak sprawiało, że sprostowane świadectwo pracy będzie nieważne. 

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika