Przekazanie działki pracowniczej

Pytanie klienta:

""W jakiej formie (chodzi mi o treść pisma) należy sporządzić przekazanie prawa do użytkowania działki w Pracowniczym Ogrodzie Działkowym? Starsze małżeństwo (dotychczasowi użytkownicy) chcą przekazać działkę swojej córce i jej mężowi, czy ma być to zwykłe pisemne oświadczenie woli o przekazaniu prawa konkretnym osobom? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z Art. 12[1] ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz.U z 1996 r., Nr 85, poz. 390 ze zm.) Polski Związek Działkowców ustanawia na rzecz osób fizycznych prawo użytkowania działek. Na wniosek osób wymienionych wyżej prawo użytkowania ustanawia się w drodze umowy cywilnoprawnej zawartej w formie aktu notarialnego, jeżeli grunty wchodzące w skład pracowniczego ogrodu działkowego znajdują się w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców. Ustanowione w tej formie prawo użytkowania podlega ujawnieniu w księdze wieczystej. Ponieważ zatem użytkowanie jest niezbywalne nie można w drodze umowy przekazać użytkowania innej osobie. Aby zmienić użytkownika takiego ogrodu należy wraz z nim wystąpić do podmiotu administrującego - najczęściej PZD o rozwiązanie umowy ze zbywcą i nawiązanie z nabywcą.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.