Sejm uchwalił zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Nowelizacja dotyczy przepisów pozwalających nabywać spółdzielni grunt na szczególnych, zbliżonych do zasiedzenia, zasadach oraz regulacji dotyczących wygaśnięcia ustanowionych na nieruchomościach posiadanych przez spółdzielnie hipotek. Przepisy te zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczne z Konstytucją.

Wystarczające bowiem było aby spółdzielnia mieszkaniowa w grudniu 1990 roku była posiadaczem gruntu, na którym został wybudowany budynek lub inne urządzenia trwale związane z gruntem. Jeśli stan prawny nieruchomości nie został uregulowany, spółdzielnia nabywała prawo własności nieruchomości. Przepisy od czasu ich wprowadzenia budziły kontrowersje, gdyż wprowadzały specyficzne, nieznane prawu cywilnemu, instytucje nabywania własności nieruchomości. Opieszałość spółdzielni w uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości mogła działać na ich korzyść – jeśli bowiem posiadały we wspomnianym terminie nieruchomości, mogły żądać przeniesienia na nie własności i to bez względu na przesłanki wymagane ogólnie, a więc dobrą wiarę, nieprzerwane posiadanie czy fakt posiadania samoistnego. Nie można nie wspomnieć, jak przepisy były krzywdzące dla właścicieli nieruchomości, którym de facto odebrano je dwa razy – w czasach PRL-u i teraz.  

Porady prawne

Sejm uchylił także przepis, który powodował, że w chwili wyodrębnienia własności (odrębnej) pierwszego lokalu, wygasała hipoteka ustanowiona na nieruchomości (od tej chwili wspólnej). W takiej sytuacji spółdzielnia miała ustanowić hipotekę na innej, posiadanej przez nią nieruchomości. Brak należytego zabezpieczenia interesów wierzycieli (jeśli spółdzielnia nie miała innej nieruchomości, nie można było ustanowić hipoteki) spowodował, że TK uznał i te przepisy za niekonstytucyjne. Likwidacja regulacji powoduje, że w jej miejsce wejdą ogólne przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece, dotyczące podziału hipoteki w chwili wyodrębnienia lokalu. 

(pg)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika