Przedawnienie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni

Pytanie:

"Art. 29 Ustawy - Prawo spółdzielcze z 1982 r. określa, że roszczenie o wypłatę wkładu przedawnia się z upływem 3 lat, natomiast zgodnie z art. 211 tej ustawy przepis ten nie dotyczy wkładów w spółdzielniach mieszkaniowych. Od wejścia w życie w 2001 r. Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych art. 211 przestał obowiązywać, natomiast nadal obowiązuje brzmienie art. 29. Od jakiego momentu należy więc liczyć bieg przedawnienia roszczenia o wkład mieszkaniowy po zmarłym członku spółdzielni, który zmarł 4 lata temu, a jego spadkobiercy nie zgłosili się dotąd z roszczeniem o wypłatę tego wkładu? Ile aktualnie wynosi okres przedawnienia tego roszczenia? Czy obowiązujący nadal art. 29 Ustawy - Prawo spółdzielcze jest tu przepisem szczególnym w rozumieniu art. 118 kodeksu cywilnego?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni

Aktualnie art. 29 Prawa spółdzielczego stanowi, że roszczenia o wypłatę udziałów, udziału w nadwyżce bilansowej oraz z tytułu zwrotu wkładów albo ich równowartości pieniężnej ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat, z tym jednak zastrzeżeniem, że przepis ten nie ma zastosowania do roszczeń o zwrot nieruchomości. Wraz z momentem wejścia w życie Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych trzyletni termin przedawnienia dotyczy również roszczeń związanych z wkładem w spółdzielniach mieszkaniowych. Roszczenie, o którym mowa w pytaniu, rozpoczęło swój bieg wraz ze śmiercią członka spółdzielni - wydaje się zatem, iż na dzień dzisiejszy doszło do upływu terminu przedawnienia tego roszczenia.

Należy opowiedzieć się za szczególnym charakterem normy określonej w art. 29 Prawa spółdzielczego w stosunku do terminu przedawnienia określonego kodeksem cywilnym. Normy kodeksowe mają zastosowanie jedynie wówczas, gdy inny przepis obowiązującego prawa nie reguluje przedawnienia określonych roszczeń.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Piotr 2017-03-23 15:01:21

    nabyłem spółdzielcze własnosciowe prawo do lokalu mieszkalnego w 2008 roku od osby fizycznej. Na lokalu nie ciążyły żadne zobowiązania. W 2013 roku S-nia zarządał uzupełnienia wkładu za wykup gruntu, którego dokonała w 2006 roku. Na pytanie dlaczego nie żądała uzupełnienia wkładu prezez odpowiedział, że wówczas nie było takiego obowiazku a obowiązek powstał dopiero w 2012 roku. Czy S-nia może żadać zapłaty w oparciu o prawo działania wstecz a nadto czy nie nastąpiło przedawnienie roszczweń

  • Kinga 2012-03-26 15:07:06

    Tyle to i ja wiem. Dlaczego od chwili śmierci jeśli w tej dacie nie są znani spadkobiercy. Pominąl Pan zupełnie przeisy o poczatku biegu przedawnnienia tj. wymagalności roszczenia z kodeksu cywilengo. Dlaczego nie od terminu z art. 11 ust. 2 usm?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika