Wniosek o „500+” bez dodatkowych dokumentów

Nowy uproszczony wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” jest krótki i bardzo łatwy do wypełnienia. Dzięki zniesieniu kryterium dochodowego nie wymaga też dołączania żadnych dodatkowych dokumentów.

Uproszczenie wniosku

Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych – brak kryterium dochodowego, a więc brak obowiązku wykazania dochodów, brak decyzji przy przyznaniu świadczenia i uproszczenie wniosku – to wszystko sprawia, że cały proces obsługi wniosków, mimo że jest ich więcej, przebiega sprawnie. Samo złożenie wniosku trwa zaledwie chwilę.

Co ważne, składając wniosek, rodzic nie musi dostarczać orzeczenia o rozwodzie, separacji, sposobie wychowywania władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka czy stanowieniu opieki naprzemiennej. 

Porady prawne

Trwa składanie wniosków w ramach programu „Rodzina 500+” bez kryterium dochodowego oraz programu „Dobry start”. Od początku lipca można składać wnioski na oba programy drogą elektroniczną: za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wnioski można składać także drogą papierową, w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Oświadczenie zamiast orzeczenia

To rodzic, prawidłowo wypełniając i podpisując wniosek, deklaruje, że dziecko zamieszkuje z nim i jest na jego otrzymaniu, nie pozostaje pod opieką naprzemienną i spełnia pozostałe kryteria, np. wieku. Robi to pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie zawiera i nigdy nie zawierała podstawy prawnej pozwalającej na bezwzględne żądanie od każdej osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze, której stan cywilny (według oświadczenia zawartego we wniosku) jest inny niż zamężna/żonaty, wspomnianych wcześniej orzeczeń o rozwodzie, separacji itd.

Tym bardziej, że stan cywilny weryfikowany jest samodzielnie przez organ właściwy lub wojewodę poprzez usługę PESEL.

Kiedy konieczne będzie więc dostarczenie dodatkowych dokumentów?

Tylko w przypadku zaistnienia wątpliwości w indywidualnej sprawie co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego. Dotyczy to np. sytuacji, w której oboje rodziców złożyło wniosek o świadczenie „500+” na to samo dziecko.

Standardowy, prawidłowo wypełniony wniosek rodzica ubiegającego się o świadczenie wychowawcze, niezależnie od stanu cywilnego rodzica, nie wymaga dołączania żadnych dodatkowych załączników.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika