Dialog konkurencyjny - sposób na złożone i skomplikowane zamówienie

Kiedy możliwe jest udzielenie zamówienia w trybie dialogu konkurencyjnego?

Dialog konkurencyjny to tryb udzielenia zamówienia, w którym po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu zamawiający prowadzi z wybranymi przez siebie wykonawcami dialog, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Do zastosowania tego trybu zamówienia publicznego konieczne jest wystąpienie obu poniższych okoliczności:

  • nie jest możliwe udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego, ponieważ ze względu na szczególnie złożony charakter zamówienia nie można opisać przedmiotu zamówienia za pomocą cech technicznych i jakościowych, z zachowaniem odpowiednich norm lub za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych,

  • cena nie jest jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty. 

Ogłoszenie o dialogu konkurencyjnym

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie dialogu konkurencyjnego rozpoczyna się od ogłoszenia. Ogłoszenie o dialogu konkurencyjnym oprócz zwykłych elementów, powinno zawierać również:

  • opis potrzeb i wymagań zamawiającego określonych w sposób umożliwiający przygotowanie się wykonawców do udziału w dialogu lub informację o sposobie uzyskania tego opisu,

  • informację o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody.

Składanie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu

Termin przeznaczony przez zamawiającego na złożenie przez wykonawców wniosku uzależniony jest od wartości zamówienia z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia wymaganych dokumentów.

Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w artykule 11 ust 8 ustawy o zamówieniach publicznych
-  termin wynosi minimum 7 dni.

Gdy wartość zamówienia jest ówna lub przekracza kwoty określone w powyższym artykule:

  • minimum 30 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie,

  • minimum 37 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, w inny sposób niż określony wyżej.

Jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia:

  • minimum 10 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie,

  • minimum 15 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich faksem.

Wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym wykonawca składa oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żąda dokumentów potwierdzających spełnianie warunków, również te dokumenty.

Na podstawie wniosków wykonawców i załączonych do nich dokumentów, zamawiający dokonuje oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu. O jej wynikach zamawiający niezwłocznie informuje wykonawców, którzy złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Zaproszenie do dialogu

Zaproszenie do udziału dialogu konkurencyjnym kierowane jest do wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu. Liczba tych wykonawców określana jest wcześniej w ogłoszeniu o zamówieniu.

Liczba wykonawców, których zamawiający powinien zaprosić do dialogu (określona w ogłoszeniu) powinna zapewnić uczciwą konkurencje i nie może być mniejsza niż 3, a jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, nie mniejszej niż 5.

Oczywiście, może się zdarzyć, iż liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest większa niż określona w ogłoszeniu. W takiej sytuacji zamawiający zaprasza do dialogu wykonawców, którzy otrzymali najwyższe oceny spełniania tych warunków. Wykonawcę niezaproszonego do dialogu traktuje się jak wykluczonego z postępowania.

Jeśli natomiast liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest mniejsza niż określona w ogłoszeniu, zamawiający zaprasza do dialogu wszystkich wykonawców spełniających te warunki.

Jak powinno być sformułowane zaproszenie do dialogu?

Zamawiający w zaproszeniu do dialogu powinien umieścić co najmniej:

  • informację o terminie i miejscu opublikowania ogłoszenia o zamówieniu, 

  • opis potrzeb i wymagań zamawiającego określonych w sposób umożliwiający przygotowanie się wykonawców do udziału w dialogu lub informację o sposobie uzyskania tego opisu, 

  • informację o miejscu i terminie rozpoczęcia dialogu. 

Dialog jest prowadzony oddzielnie z każdym z wykonawców. Wszelkie wymagania, wyjaśnienia i informacje, a także dokumenty związane z dialogiem powinny być przekazywane wykonawcom na równych zasadach. Dialog ma charakter poufny i może dotyczyć wszelkich aspektów zamówienia. Żadna ze stron nie może bez zgody drugiej strony ujawnić informacji technicznych i handlowych związanych z dialogiem.

Kiedy następuje zakończenie dialogu?

Zamawiający prowadzi dialog do momentu, gdy jest w stanie określić, w wyniku porównania rozwiązań proponowanych przez wykonawców, jeżeli jest to konieczne, rozwiązanie lub rozwiązania najbardziej spełniające jego potrzeby. O zakończeniu dialogu zamawiający niezwłocznie informuje uczestniczących w nim wykonawców.

Zaproszenie do składania ofert

Po zakończeniu dialogu zamawiający zaprasza wykonawców do składania ofert opierających się na rozwiązaniach przedstawionych podczas dialogu. Na tym etapie zamawiający ma ostatnią możliwość, by zmienić wymagania będące przedmiotem dialogu. Musi to jednak zrobić przed zaproszeniem do składania ofert.

Termin do składania ofert wyznacza się z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty, z tym że termin ten nie może być krótszy niż 10 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert.

Wraz z zaproszeniem do składania ofert, na podstawie rozwiązań przedstawionych podczas dialogu, zamawiający przekazuje specyfikację istotnych warunków zamówienia. Oczywiście w specyfikacji tej nie zamieszcza opisu warunków udziału w postępowaniu, opisu sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków ani wykazu oświadczeń i dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, gdyż weryfikacja pod tym względem nastąpiła już na wcześniejszym etapie.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. (Dz. U. 2004 r., Nr 19, poz. 177 ze zmianami).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika