Na czym polega program łagodzenia kar (leniency)?
Przedsiębiorca, który zawarł ograniczające konkurencję porozumienie, może ubiegać się o całkowite zwolnienie z kary pieniężnej lub redukcję jej wymiaru, jeżeli przyzna się do udziału w porozumieniu i przedstawi Urzędowi informacje i dowody wskazujące na istnienie praktyki.
W tym celu przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej lub jej obniżenie (wniosek leniency), który powinien zawierać następujące dane (art. 113a ust. 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów):
- przedsiębiorców, którzy zawarli porozumienie (nazwa, siedziba, adres),
- produkty lub usługi, których dotyczy porozumienie,
- terytorium objęte porozumieniem,
- cel porozumienia (np. ustalenie minimalnych cen odsprzedaży, podział rynku),
- okoliczności zawarcia porozumienia (kiedy i gdzie porozumienie zostało zawarte, jak doszło do zawarcia porozumienia, kto z kim i w jaki sposób wprowadził ustalenia),
- okoliczności i sposób funkcjonowania porozumienia (jaki był schemat działania porozumienia),
- czas trwania porozumienia,
- rolę poszczególnych przedsiębiorców uczestniczących w porozumieniu (wnioskodawca powinien w szczególności wyjaśnić: z czyjej/kogo inicjatywy doszło do zawarcia porozumienia, kto nakłaniał innych przedsiębiorców do zawarcia porozumienia),
- imiona, nazwiska i stanowiska służbowe osób pełniących w porozumieniu znaczącą rolę,
- czy wniosek został złożony również do organów ochrony konkurencji innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej – jeżeli tak, konieczne jest wskazanie organu ochrony konkurencji, do którego wniosek został złożony i podanie daty złożenia wniosku.
Wniosek leniency złożony przez przedsiębiorcę chroni osoby zarządzające tego przedsiębiorcy pod warunkiem, że współpracują one z Urzędem. Oznacza to, że w przypadku zwolnienia lub redukcji kary pieniężnej dla przedsiębiorcy analogiczne korzyści (zwolnienie lub redukcję kary) otrzyma osoba fizyczna.
Tylko pierwszy wnioskodawca w sprawie może ubiegać się o zwolnienie z kary pieniężnej.
Szczegółowe informacje dotyczące wniosku leniency dostępne są w Wyjaśnieniach w sprawie programu łagodzenia kar. Wzór pełnego wniosku jest dostępny tutaj: Wzór wniosku pełnego (.doc, 2017.05.26).
Jak można złożyć wniosek leniency?
Wniosek leniency można złożyć pisemnie lub ustnie.
Wniosek w formie pisemnej może być złożony poprzez:
- osobiste doręczenie w centrali UOKiK lub jednej z delegatur,
- doręczenie na adres pocztowy centrali UOKiK lub jednej z delegatur,
- przesłanie za pośrednictwem skrzynki elektronicznej na adres: leniency@uokik.gov.pl.
Wniosek leniency może być złożony ustnie, poprzez utrwalenie (nagranie) treści wniosku za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk.