Jak złożyć oświadczenie o delegowaniu pracownika na terytorium Polski?
Jesteś zagranicznym pracodawcą i wysyłasz pracowników do pracy w Polsce? Poinformuj o tym Państwową Inspekcję Pracy. Dowiedz się, jak i kiedy to zrobić.
Jak można załatwić sprawę?
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie,
- listownie,
- elektronicznie. Aby załatwić sprawę online, potrzebny będzie Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.
Kto może skorzystać z usługi?
Jeśli jesteś zagranicznym pracodawcą, który deleguje pracownika do pracy na terytorium Polski:
- w związku z realizacją umowy zawartej z podmiotem prowadzącym działalność na terytorium Polski, lub
- do oddziału lub przedsiębiorstwa należącego do grupy przedsiębiorstw, prowadzącego działalność na terytorium Polski, lub
- jako agencja pracy tymczasowej
- masz obowiązek złożyć do Państwowej Inspekcji Pracy oświadczenie o ich delegowaniu.
Obowiązek złożenia oświadczenia o delegowaniu pracownika na terytorium RP ma również zagraniczna agencja pracy tymczasowej lub agencja wynajmująca personel, która skierowała pracownika tymczasowego do pracy na rzecz pracodawcy użytkownika w tym samym lub innym państwie członkowskim, i który realizuje usługę na rzecz polskiego kontrahenta z wykorzystaniem pracowników, skierowanych do niego uprzednio z takiej agencji. W tej sytuacji agencja pracy tymczasowej lub agencja wynajmująca personel są uważane za pracodawcę delegującego pracownika na terytorium RP!
Aby agencja mogła wywiązać się z obowiązku złożenia oświadczenia o delegowaniu, pracodawca użytkownik musi poinformować ją o zamiarze skierowania pracownika tymczasowego do pracy w Polsce nie później niż na 15 dni roboczych przed planowanym skierowaniem.
Kiedy należy załatwić sprawę?
Najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi w Polsce, za który uznaje się pierwszy dzień pracy delegowanego pracownika na terytorium Polski.
Gdzie można załatwić tę sprawę?
Państwowa Inspekcja Pracy Główny Inspektorat Pracy
Barska 28/30, 02-315 Warszawa
Co zrobić, aby złożyć oświadczenie o delegowaniu pracownika na terytorium RP?
Najprostszym sposobem jest złożenie oświadczenia elektronicznie, w tym celu wybierz przycisk "Załatw online". Pamiętaj, że nie musisz drukować, odręcznie podpisywać ani skanować formularzy oświadczenia. Wystarczy, że wypełnisz formularz oświadczenia na komputerze i potwierdzisz go podpisem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym.
Uwaga! Nie wysyłaj oświadczenia e-mailem, ponieważ w takiej formie nie zostanie ono przyjęte przez PIP.
Oświadczenie możesz też złożyć w postaci papierowej. W tym celu skorzystaj z wzorów formularzy udostępnionych na tej stronie.
Oświadczenie w postaci papierowej, z dołączonymi danymi wszystkich delegowanych pracowników, możesz:
- wysłać pocztą, za potwierdzeniem odbioru (ten dokument, będzie potwierdzeniem złożenia oświadczenia) do Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie
- złożyć osobiście, w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie
- przez pełnomocnika, w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie.
Oświadczenie możesz złożyć w języku polskim lub angielskim.
Nie czekaj na żadne pismo z urzędu o przyjęciu oświadczenia, gdyż urząd go nie wydaje.
Dokument oświadczenia pracodawcy delegującego pracownika na terytorium RP można złożyć jako oryginał lub okument elektroniczny:
- A declaration of an employer on the posting of a worker to the territory of the Republic of Poland DOCX
- A declaration of an employer on the posting of a worker to the territory of the Republic of Poland PDF
- Oświadczenie pracodawcy delegującego pracownika na terytorium RPDOCX
- Oświadczenie pracodawcy delegującego pracownika na terytorium RP_PDFPDF
Oświadczenie o delegowaniu pracownika na terytorium RP powinno zawierać następujące informacje:
- dane identyfikacyjne pracodawcy delegującego (nazwę, siedzibę (adres) oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania (adres) oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym, numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo numer identyfikacyjny uzyskany w państwie członkowskim siedziby pracodawcy dla celów podatkowych albo ubezpieczeniowych),
- przewidywaną liczbę pracowników delegowanych na terytorium Polski wraz z danymi obejmującymi ich imię i nazwisko, datę urodzenia oraz obywatelstwo,
- przewidywaną datę rozpoczęcia i zakończenia delegowania pracowników na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- adresy miejsca pracy pracowników delegowanych na terytorium Polski;
- charakter usług uzasadniający delegowanie pracowników na terytorium Polski,
- dane osoby pośredniczącej w kontaktach pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy
a pracodawcą delegującym, obejmujące jej imię i nazwisko, adres, pod którym przebywa, oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym, - miejsce przechowywania w Polsce dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 tej ustawy.
Jeżeli pracownik jest delegowany do pracodawcy użytkownika przez zagraniczną agencję pracy tymczasowej lub agencję wynajmującą personel, w oświadczeniu należy podać także dane tego użytkownika obejmujące:
- nazwę,
- siedzibę (adres) oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania (adres) oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym,
- numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo numer identyfikacyjny uzyskany
w państwie członkowskim siedziby pracodawcy dla celów podatkowych albo ubezpieczeniowych).
Dotyczy to także pracodawcy użytkownika z innego państwa członkowskiego, który kieruje tymczasowo pracownika do pracy na terytorium Polski, skierowanego do niego uprzednio przez agencję pracy tymczasowej lub agencję wynajmującą personel.
Termin:
Najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi w Polsce, za który uznaje się pierwszy dzień pracy delegowanego pracownika na terytorium Polski.
Ile trzeba zapłacić?
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika.
Ile trzeba czekać?
Twoja sprawa będzie załatwiona od razu.
Warto wiedzieć
Jeśli nie złożysz do Państwowej Inspekcji Pracy oświadczenia najpóźniej w dniu rozpoczęcia w Polsce pracy przez delegowanego pracownika, to grozi ci kara grzywny od 1 000 do 30 000 zł.
Podstawa prawna:
Na podst. biznes.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?