Dobre praktyki dla turystów

Dekalog dobrych praktyk OSAT dla większego bezpieczeństwa turystów

Wybierasz się na urlop, wycieczkę, w daleką podróż? Pamiętaj, że agent turystyczny ma obowiązek poinformowania Cię o tym co ważne przed podróżą - jak korzystnie ubezpieczyć urlop, jak zabezpieczyć się na wypadek rezygnacji, jak chronić zdrowie i finanse w podróży. 10 najważniejszych zasad dla turystów zawiera dekalog dobrych praktyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych OSAT. Dokument podpisał dziś wiceminister rozwoju Andrzej Gut- Mostowy, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki.

Dekalog dobrych praktyk to dobry sposób, aby zabezpieczyć klientów biur podróży i spełnić przez agentów turystycznych obowiązek informacyjny wynikający z ustawy.

To pierwsza tego typu inicjatywa, która wyszła od przedstawicieli branży turystycznej. Popieram takie rozwiązania, bo dobrze poinformowany turysta – to bardziej bezpieczny turysta.”  – powiedział min. Andrzej Gut-Mostowy.

Nowa ustawa turystyczna (o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych)  nakłada na  każdego agenta turystycznego szereg obowiązków informacyjnych, które powinny zostać spełnione zanim klienci kupią wyjazd turystyczny. Wykwalifikowany agent powinien przekazać swoim klientom informacje odnośnie kierunku, ubezpieczeń, przepisów ustawy, procedury wyjazdowej itp. Informacje otrzymane w ten sposób są kompletne i pozwolą odpowiednio wypełnić obowiązki informacyjne spoczywające na agencie turystycznym, jednocześnie jak najlepiej zabezpieczając interesy turystów.

Spis dobrych praktyk dla turystów

Przed podpisaniem umowy

Zapoznaj się z przedstawioną ofertą, przeczytaj uważnie warunki uczestnictwa i formularz oraz wszystkie informacje zamieszczone przez Organizatora – dotyczące Twoich wakacji. Twój Wakacyjny Ekspert – wyjaśni najważniejsze elementy dokumentów.

Dokumenty

Sprawdź ważność dokumentów, przed zawarciem umowy ! Ważność dokumentów uprawniających do przekroczenia granic RP jest obowiązkiem każdego Turysty, bez względu na to gdzie podróżujesz. W krajach, gdzie wymagany jest paszport, z reguły, powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu, a w niektórych przypadkach nawet 12 miesięcy. Dowód osobisty – data ważności, jest uzależniona od kraju do którego zamierzasz podróżować. Upewnij się, jakie dokumenty będą konieczne na czas Twojego wyjazdu. Pamiętaj: każdy uczestnik powinien posiadać ważny dokument tożsamości, także dzieci. Obcokrajowcy wyjeżdżający w ramach imprezy turystycznej do krajów trzecich UE/ poza UE, mogą podlegać innej procedurze wizowej i paszportowej niż obywatele RP. Sprawdzenie szczególnych przepisów, systemu wizowego oraz procedur z tym związanych, jest obowiązkiem KLIENTA.

Ubezpieczenie na wyjazd: Bądź mądry przed szkodą!

Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, nakłada obowiązek zawarcia w cenie imprezy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw niebezpiecznych wypadków (w przypadku wyjazdów zagranicznych). Nie precyzuje jednaj jego wysokości.

Koniecznie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia i zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas podróży. Koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków na świecie są ogromne i mogą stanowić bardzo duże obciążenia finansowe dla Ciebie i Twojej rodziny. Podróże to przyjemność, więc już dziś zadbaj o przyjemny wypoczynek zwłaszcza, gdy zamierzasz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, podróżujesz z dziećmi lub leczysz się już przed wyjazdem – polisa ubezpieczeniowa od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków to gwarancja beztroskich wakacji. Zapytaj o szczegóły Twojego Wakacyjnego Eksperta, który doradzi jak korzystnie ubezpieczyć Twój urlop.

Ubezpieczenie od rezygnacji: Bądź mądry przed szkodą!

Zawierając umowę na realizację imprezy turystycznej, pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji. Po podpisaniu umowy, opłaceniu zaliczki/ całości kosztów, musisz się liczyć z kosztami finansowymi w przypadku odstąpienia od umowy w zależności od terminu w którym zgłosisz rezygnację. Orientacyjne koszty będą zawarte w warunkach uczestnictwa. Lepiej zapobiegać niż stracić finanse – dlatego warto zakupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, które zagwarantuje Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe nawet do dnia wylotu i przerwania podróży włącznie. Twój Wakacyjny Ekspert doradzi, jak najlepiej ochronić Twoje wakacje i finanse.

Bezpieczeństwo

Podróżowanie w dzisiejszych czasach, wymaga konieczności zapoznania się z charakterystyką i zwyczajami kraju, do którego się wybieramy oraz szczególnych zasad podróżowania. Sytuacja polityczna i migracyjna zmienia się w szybkim tempie, dlatego zalecamy zapoznać się z bieżącymi komunikatami zawartymi na stronie internetowej MSZ oraz zapytać Twojego Wakacyjnego Eksperta o wskazówki turystyczne.

Więcej informacji znajdziesz: https://www.gov.pl/web/mobywatel/polakzagranica

Zdrowie

Podróżowanie po świecie wymaga zapoznania się z szczegółowymi wymogami zdrowotnymi i warunkami dotyczącymi szczepień oraz ochrony zdrowia w kraju do którego zamierzamy podróżować. Zwłaszcza podróże do krajów egzotycznych wymagają konieczności przygotowania się do wyjazdu pod kątem zabezpieczenia zdrowia i życia. Pamiętaj, że poziom i standard opieki zdrowotnej w kraju pobytu, może się znacznie różnić od poziomu europejskiego. Podstawowe informacje zawarte będą w programie imprezy turystycznej. Wskazówek dotyczących ochrony zdrowia udzieli Ci Twój Wakacyjny Ekspert. Więcej informacji znajdziesz: https://gis.gov.pl/wypoczynek/szczepienia-dla-podrozujacych-podstawowe-informacje

Podróż

Dzień wylotu/wyjazdu i dzień przylotu/przyjazdu jest dniem rozpoczęcia imprezy turystycznej, a data powrotu/ wylotu/ przylotu/przyjazdu jest datą zakończenia imprezy turystycznej. Ilość dni/ ilość nocy powinna być jasno określona w ofercie. UWAGA: Godziny wylotu/ przylotu podane w umowie o imprezę turystyczną są godzinami przybliżonymi i mogą ulegać zmianom. Pamiętaj, o obowiązku potwierdzenia godzin wylotu/ wyjazdu. Pamiętaj o stawieniu się na miejscu zbiórki/ odprawy odpowiednio wcześniej. Zwróć uwagę na szczegółowe zapisy w dokumentach podróżnych oraz limity bagażowe w przypadku imprez turystycznych realizowanych na lotach charterowych, rejsowych oraz tzw. tanich liniach lotniczych.

Wypoczynek i zwiedzanie

Pamiętaj, że doba hotelowa, zaczyna się od godz. 14.00 kończy do godz. 10.00 w większości krajów na świecie. Bez względu na czas przylotu i wylotu z destynacji. Świadczenia hotelowe czy wyżywienie, nawet mając wykupioną opcję all inclusive, mogą się różnić w hotelach ze względu na kraj i standard hotelu. Programy zwiedzania są ramowe i mogą ulegać zmianom ze względu na szczególne wydarzenia i inne warunki. Zapytaj Twojego Wakacyjnego Eksperta o szczegóły przy rezerwacji wakacji.

Dokumenty podróżne

Zapytaj Twojego Wakacyjnego Eksperta, czy dokumenty podróżne będą konieczne do Twojej rezerwacji, wszelkich formalności dopełnisz w biurze agencyjnym, gdzie otrzymasz dokumenty w wersji elektronicznej lub osobiście podczas wizyty w biurze. Organizator turystyki ponosi odpowiedzialność za wykonanie usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej. O niezgodnościach umowy z realizacją imprezy turystycznej należy zawiadomić

Organizatora turystyki, niezwłocznie, w trakcie trwania imprezy turystycznej. Po powrocie należy dopełnić formalności zawartych w warunkach uczestnictwa.

Ochrona danych osobowych

Rozporządzenie Ochrony Danych osobowych zapewnia ochronę i kontrolę swoich danych osobowych. Poproś swojego wakacyjnego agenta o odpowiednie dokumenty dotyczące przetwarzania danych osobowych w biurze oraz przez organizatora.

Co to jest OSAT?

OSAT - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, zrzeszające blisko 200 doświadczonych polskich agentów turystycznych z całej Polski, stworzyło dokument o nazwie: "OSAT radzi i przypomina". Informacje te będą przekazywane bezpośrednio oraz mailowo klientom agencyjnych biur zrzeszonych w OSAT pod marką WAKACYJNY EKSPERT. Każdy klient wchodzący do biura pod szyldem WAKACYJNY EKSPERT ma 100% pewność, że zostanie bezpiecznie i prawidłowo obsłużony z zachowaniem najwyższych standardów informacyjnych. Turyści dowiedzą się jakie dokumenty zabrać ze sobą, jak sprawdzić i wybrać ubezpieczenie, gdzie i kiedy sprawdzić godziny wylotów. Takie informacje zapewniają bezpieczeństwo podróżnych.

Źródło: www.gov.pl/web/rozwoj


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika