Trudniej o kredyt mieszkaniowy - zmiany w 2014 roku

Rekomendacja S, wydawana przez Komisję Nadzoru Finansowego, dotyczy dobrych praktyk w zakresie udzielania przez banki kredytów hipotecznych. Najnowsza rekomendacja wprowadza istotne zmiany dotyczące kredytowania nieruchomości.

Od początku 2014 roku nie będzie już możliwe zaciągnięcie kredytu hipotecznego w wysokości 100% wartości nieruchomości. Minimalny udział wkładu własnego powinien wynosić 5% wartości nieruchomości, dotyczy to jednak wyłącznie kredytów zaciągniętych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Z każdym następnym rokiem procent wkładu własnego będzie sukcesywnie wzrastał, aż do 2017 r., kiedy wyniesie 20%. W praktyce jednak stanie się możliwe obniżenie go o połowę, do 10%, jeżeli pozostałe 10% zostanie odpowiednio ubezpieczone.

Rok zaciągnięcia kredytu Wymagany wkład własny
2014 5%
2015 10%
2016 15%*
2017 20%*

*możliwość obniżenia do 10% przy ubezpieczeniu pozostałej części.

Jak wskazuje KNF, minimalny wkład własny jest międzynarodowym standardem przy kredytach mieszkaniowych, zmniejszającym ryzyko i koszty kredytobiorcy, a także zwiększającym bezpieczeństwo. Posiadanie minimalnego wkładu własnego pozytywnie świadczy o sposobie zarządzania finansami w gospodarstwie domowym i stopniu jego dochodów, co świadczy o dobrej prognozie dla spłaty kredytu.

Zgodnie z rekomendacją S, banki powinny doradzać klientom zaciąganie kredytów na okres nie dłuższy niż 25 lat. Maksymalny okres, na jaki powinny być udzielane kredyty, wynosi 35 lat. Zmieni się także okres przyjmowany do wyliczania zdolności kredytowej, który zostanie przedłużony z 25 do 30 lat.

Od 1 lipca 2014 r. nie będzie również możliwe udzielanie klientom detalicznym kredytów hipotecznych w innej walucie niż ta, w której uzyskują dochód, bez względu na wysokość dochodów klienta. Zgodnie z rekomendacją KNF kredyty w walutach obcych powinny być oferowane jedynie osobom, które uzyskują trwałe dochody w walucie spłaty kredytu. Regulacja ta zamyka drogę do zaciągania kredytów np. we frankach szwajcarskich czy euro przez osoby zarabiające w złotówkach.

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • _arp 2016-01-02 23:36:51

    Z artykułu wyraźnie przebija, że banki nadal dzierżą w swoich rękach inicjatywę rozwoju gospodarczego i forsują tym sposobem rozwiązania z ograniczoną odpowiedzialnością. Utrudnienie kredytowania w budownictwo stworzy wiele dodatkowych konfliktów w obszarach ubogich i nad tym pomyśleć trzeba. Rada jest jedna. Ułatwić trzeba dostęp do kredytów które na rewitalizacje budownictwa starego przeznaczone będą co w pewnym stopniu nie zastopuje również rozwoju rynku materiałów budowlanych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika