Wdrożenie tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel

Zdajesz i jedziesz! Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy – praktyczne rozwiązanie dla kierowców w aplikacji mObywatel 2.0!

Żeby móc kierować samochodem od razu po zdanym egzaminie na prawo jazdy, nie musisz już czekać na wydanie plastikowego dokumentu. - „Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś” – podkreślił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania  pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E  lub T.  Z tej usługi  w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wyżej wymienionych grup kategorii. 

- „Nową usługę będziemy wdrażać przez kilka dni, zgodnie z najlepszymi standardami wprowadzania zmian w aplikacjach. Myślę, że już przyszłego tygodnia powinna być ona dostępna dla każdego, kto nabędzie nowe uprawnienia i będzie miał zainstalowanego mObywatela. To bardzo wygodne rozwiązanie – możemy od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie” – dodaje minister. 

Porady prawne

Jak to działa?

Usługa Tymczasowego Elektronicznego Prawa Jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 przyniesie wiele korzyści świeżo upieczonym kierowcom – dzięki niemu za kierownicę samochodu będzie można usiąść zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu:

  • od razu po zakończeniu egzaminu państwowego, system PWPW przekazuje do CEK zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem;
  • egzaminator (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu;
  • dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do Starosty;
  • w CEK tworzone jest Twoje tymczasowe prawo jazdy;
  • w aplikacji mObywatel otrzymujesz powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu.

Dzięki nowej usłudze:

  • masz bieżący wgląd w swoje dane;
  • dostaniesz informację o zdarzeniach związanych z tymczasowym prawem jazdy i posiadanymi uprawnieniami (PUSH)

Nie musisz okazywać cyfrowej wersji prawa jazdy przy kontroli drogowej – policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie. 

Na czym polega proces?

Nowa funkcja w mObywatelu 2.0 wypełni czas oczekiwania na fizyczny dokument. Dzięki niej zaraz po zdaniu egzaminu uprawni obywateli do prowadzenia pojazdów na terenie Polski nie dłużej niż przez 30 dni, aż do momentu odbioru tradycyjnego, plastikowego, prawa jazdy.

Obecnie osoba, która uzyskała pozytywną ocenę na egzaminie na prawo jazdy, musi czekać kilka tygodni na wyrobienie dokumentu przez urząd oraz wydanie decyzji administracyjnej przez właściwy organ.

Kiedy dokładnie będzie można pobrać Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy?

Zgodnie z datą uzyskania uprawnień, czyli w dniu egzaminu państwowego zdanego z wynikiem pozytywnym.

Dla egzaminatorów nie będzie to dodatkowym utrudnieniem, ponieważ obecnie wynik poświadcza się podpisem elektronicznym, który od razu trafia do odpowiedniego urzędu. Informacja o tym zostanie przesłana na serwery aplikacji mObywatel 2.0.

Co trzeba wiedzieć?

Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy zostanie unieważnione, gdy w systemie pojawi się informacja między innymi o:

  • zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy,
  • zakazie prowadzenia pojazdów,
  • cofnięciu uprawnień,
  • odmowie wydania prawa jazdy,
  • zmianie wyniku egzaminu na negatywny.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika