10-lecie Międzynarodowego Trybunału Karnego
Prezentujemy oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych RP z okazji dziesiątej rocznicy przyjęcia Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego:
Przed dziesięciu laty w Rzymie przedstawiciele 120 państw otworzyli nowy rozdział w rozwoju prawa międzynarodowego przyjmując Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego. Po raz pierwszy w historii ludzkości większość państw zdecydowała się utworzyć międzynarodowy trybunał karny, którego celem jest wykonywanie jurysdykcji w stosunku do najpoważniejszych zbrodni będących przedmiotem międzynarodowego zainteresowania.
Pomysł pociągania do odpowiedzialności sprawców takich przestępstw jak ludobójstwo, zbrodnie wojenne i przeciw ludzkości oraz zbrodnia agresji pojawił się wiele lat temu i nabrał przyspieszenia po drugiej wojnie światowej poprzez utworzenie dwóch specjalnych trybunałów, to jest Międzynarodowego Trybunału Wojskowego (Trybunał Norymberski) i Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu (Tokijski Trybunał Zbrodni Wojennych).
Pilna potrzeba, aby pójść jeszcze dalej pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych, gdy tragiczne wydarzenia w byłej Jugosławii i Ruandzie wywołały utworzenie dwóch ważnych i efektywnych instytucji: Międzynarodowego Trybunału Karnego dla b.Jugosławii w roku 1993 i Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Ruandy w r.1994, obu utworzonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Intensywna praca w łonie Organizacji Narodów Zjednoczonych została ostatecznie sfinalizowana w Rzymie w dniu 17 lipca 1998 roku. Międzynarodowy Trybunał Karny nie zastąpił krajowych sądów karnych ani jurysdykcji karnej państw wobec zbrodni międzynarodowych. Rolą Trybunału jest uzupełnianie jurysdykcji narodowych i działanie, gdy krajowy wymiar sprawiedliwości jest nieefektywny lub go brak.
Polska jest jednym z państw najbardziej popierających MTK. Mamy nadzieję, iż jego jurysdykcja zostanie powszechnie zaakceptowana - na dzień dzisiejszy 106 państw jest stronami Statutu Rzymskiego. Przemoc i zbrodnie wagi międzynarodowej nie są już zjawiskami o ograniczonym skutku lub odpowiedzialnością innych. Jest naszą wspólną odpowiedzialnością popierać rządy prawa na całym świecie oraz wzmacniać wiarę ludzi w nieuchronność wymierzania sprawiedliwości.
Polska jest przekonana, że Międzynarodowy Trybunał Karny ma swój znaczący wkład w tej dziedzinie.
Źródło: www.msz.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?