2009 Europejski Rok Kreatywności i Innowacji

Rok 2009 będzie w Unii Europejskiej Europejskim Rokiem Kreatywności i Innowacji. Komisja Europejska postawiła sobie za cel propagowanie postaw kreatywnych i innowacyjnych w różnych obszarach działalności ludzkiej oraz lepsze przygotowanie UE na nadchodzące wyzwania globalizującego się świata. Nowe idee i rozwiązania stymulują rozwój gospodarczy, prowadzą do odkryć naukowych i umożliwiają postęp technologiczny.

Hasło Roku "Imagine. Create. Innovate" nabiera też nowego znaczenia w obliczu kryzysu. Zachęca ono bowiem do nierezygnowania z inwestycji w innowacyjne projekty tak, by umożliwić Europie pełne wykorzystanie posiadanego potencjału gospodarczego i społecznego. Innowacje stanowią również ważny element zarówno zaproponowanego przez Komisję pakietu klimatycznego, jak i planu ożywienia gospodarki UE. Europejski Rok Kreatywności i Innowacji ma przyczynić się do ulepszenia unijnej strategii na rzecz współpracy pomiędzy państwami członkowskimi w dziedzinie edukacji i kultury. Inicjatywa ta będzie miała znaczenie również dla innych obszarów, np. dla polityki przedsiębiorstw i zatrudnienia.

Uznane osobistości ze świata twórczości i innowacji będą pełnić rolę ambasadorów Roku. Są wśród nich: były premier Finlandii i wiceszef Nokii Esko Tapani Aho, prezes Microsoft International Jean-Philippe Courtois, prof. Ern Rubik - architekt, rzeźbiarz, twórca słynnej kostki Rubika oraz Radu Mihaileanu, francuski reżyser pochodzenia rumuńskiego.

W ramach obchodów Komisja Europejska i czeskie przewodnictwo w UE przewidują liczne kampanie informacyjne, debaty oraz inicjatywy na szczeblu europejskim, krajowym i lokalnym, które będą promować nowatorskie rozwiązania i twórcze postawy w różnych sferach aktywności obywateli UE. Informacje o nich można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: http://www.create2009.europa.eu/ 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika