Szkoły mogą się zgłaszać do projektu AI4Youth
Do 1 października potrwa nabór szkół średnich do projektu AI4Youth (szkoły sztucznej inteligencji). Zadaniem projektu jest krzewienie zainteresowania sztuczną inteligencją oraz potencjałem jej zastosowań. Projekt realizowany w partnerstwie z firmą Intel ma pomóc uczniom i nauczycielom budować umiejętności twórczego wykorzystywania sztucznej inteligencji. Aby zgłosić szkołę do projektu, należy skorzystać z formularza internetowego https://ai4youth.edu.pl/rekrutacja/
- "W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Ten genialny pisarz i wizjoner w swojej twórczości opisywał sięgające w przyszłość rozwiązania technologiczne, w tym fenomen sztucznej inteligencji. Można więc powiedzieć, że symbolicznie mamy wyjątkowego patrona dla projektu AI4Youth, który dzisiaj wspólnie otwieramy we współpracy z firmą Intel oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS). Chcemy pobudzać polski gen innowacyjności w młodym pokoleniu. Dlatego zależy nam, aby jak najlepiej przygotować młodzież na nadejście rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją" – zaznaczyła wiceminister Olga Semeniuk.
AI4Youth – szkoły sztucznej inteligencji
Pilotaż programu AI4Youth ma charakter ogólnopolski. W ciągu najbliższych 15 miesięcy zostanie przeszkolonych nie mniej niż 120 nauczycieli oraz minimum 1800 uczniów z 60 szkół,
z 6 miast i co najmniej z 3 województw.
Udział w projekcie pilotażowym AI for Youth to szansa na rozwój kompetencji i nauczycieli, i uczniów. Lista korzyści jest długa. Oto najważniejsze z nich:
- nauczą się świadomie korzystać z cyfrowych technologii,
- skorzystają z kursów, które poprowadzą certyfikowani trenerzy,
- zyskają bezpłatny dostęp do narzędzi AI,
- będą mieć bezpłatny dostęp do licencjonowanych materiałów edukacyjnych,
- osiągną gotowość cyfrową.
Program szkoleniowy opracowali eksperci AI i edukatorzy.
- Wprowadza on uczniów w świat sztucznej inteligencji. Wzbudza ich zainteresowanie AI, inspiruje, uczy też mechanizmów działania AI i algorytmów. To szansa na wprowadzenie na rynek pracy w Polsce osób z kompetencjami przyszłości.
- Skupia uwagę uczniów na tym, jak zastosować AI w konkretnych dziedzinach. Dotyka głównie zadań, które wynikają z celów zrównoważonego rozwoju i pozwalają stopniowo zdobywać podstawowe umiejętności potrzebne, aby móc wykorzystywać AI w aplikacjach.
- Zapewnia też narzędzie technologiczne. Pozwoli ono przećwiczyć wykorzystywanie AI, sprawdzi też umiejętności i wiedzę na temat AI.
Materiały: AI4Youth — szkoła sztucznej inteligencji
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?