Amber Gold nie oddaje pieniędzy? Sprawdź poradę eksperta

Klienci Amber Gold są najprawdopodobniej skazani na drogę sądową przy dochodzeniu swych roszczeń. Im wcześniej się na nią zdecydują, tym więcej będą mieli możliwości działania - wynika z komentarza Beaty Łączyńskiej, radcy prawnego kancelarii prawniczej Siwek Gaczyński & Partners.

W opinii przygotowanej dla E-prawnika Beata Łączyńska pisze: Media codziennie przekazują nam informacje dotyczące Spółki Amber Gold Sp. z o.o. W dniu dzisiejszym pojawiła się informacja, że "zapadła decyzja o likwidacji spółki pod firmą Amber Gold Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku" – to fragment oficjalnego komunikatu zamieszczonego stronie internetowej Amber Gold. Spółka stwierdza także że "W dniu rozpoczęcia likwidacji zgodnie z Regulaminem depozytów towarowych Amber Gold Sp. z o.o. wypowie wszystkim Klientom obowiązujące umowy depozytów towarowych. W związku z zerwaniem lokat przez Amber Gold wszystkim Klientom należy się zwrot pełnej kwoty kapitału wraz z odsetkami naliczonymi do dnia wypowiedzenia umowy. O wypłacie środków będziemy informować listownie".

Porady prawne

Jak wszystko w sprawie Amber Gold, również te informacje nie są jasne. Przypuszczać jednak można, że Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę w sprawie rozwiązania Spółki, o której mowa w art. 270 pkt 2 k.s.h. W takiej sytuacji, podjęcie uchwały oznacza postawienie Spółki w stan likwidacji. Spółka dalej działa, lecz jej czynności powinny zmierzać do zakończenia działalności, tj. zgodnie z art. 282 § 1 k.s.h. likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.

Celem likwidacji jest zakończenie działalności Spółki, w sytuacji, gdy Spółka posiada środki na spłatę wszystkich zobowiązań. W przeciwnym razie powinna ogłosić upadłość.

Likwidatorzy powinni zatem ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia. Wierzyciele ci powinni być zaspokojeni z majątku Spółki.

W sprawie Amber Gold Sp. z o.o. istnieją jednak inne niebezpieczeństwa. Przede wszystkim stwierdzić należy, że likwidatorami są co do zasady członkowie zarządu. Brak jest zatem dozoru nad sposobem gospodarowania mieniem Spółki, upłynnianiem jej majątku oraz spłacaniem wierzycieli.

Zgodnie z art. 747 § 6 k.p.c., jednym ze sposobów zabezpieczenia roszczeń jest ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem dłużnika. Żądać zabezpieczenia można bądź przed wszczęciem postępowania, bądź wraz z pozwem bądź w toku postępowania. Udzielając zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania w sprawie, sąd wyznacza termin, w którym pismo wszczynające postępowanie (tj. pozew) powinno być wniesione pod rygorem upadku zabezpieczenia. Termin ten nie może przekraczać dwóch tygodni. Ustanowienie zarządu zapewnia wgląd w prowadzone sprawy oraz zapewnia pewien wpływ na ich prowadzenie.

Innym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości Spółki. Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości może wystąpić każdy wierzyciel. Przesłanką ogłoszenia upadłości jest stan, gdy Spółka nie reguluje swoich zobowiązań, prze co rozumie się sytuacje, gdy nie reguluje ona swoich wymagalnych zobowiązań, lub zobowiązania przekroczą wartość majątku Spółki. W przypadku ogłoszenia upadłości, Sąd ustanawia syndyka, lub – w przypadku upadłości z możliwością zawarcia układu – zarządcę. Również przed ogłoszeniem upadłości, może być przeprowadzone postępowanie zabezpieczające, w którym Sąd ustanawia tymczasowego nadzorcę sądowego lub zarządcę przymusowego.

Niektórzy klienci Amber Gold nie zwlekają z podjęciem konkretnych kroków prawnych. Na wniosek grupy poszkodowanych kancelaria prawna Chałas i Wspólnicy przygotowuje już pozew zbiorowy przeciwko gdańskiej spółce. Obecnie Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy pracuje nad harmonogramem oraz systemem zgłoszeń. Poszkodowani będą mogli je składać drogą telefoniczną, e-mailową, za pośrednictwem poczty oraz bezpośrednio w siedzibie kancelarii w Warszawie lub jej biurach krajowych w Toruniu, Wrocławiu i Krakowie, a także za pomocą dedykowanej strony WWW - czytamy w komunikacie kancelarii.

(PSZ)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ula 2014-09-11 11:24:24

    Mam pozyczkę w Amber, jak mam ją spłacać? Czy na podany prędzej nr konta ?

  • Tadeusz 2014-08-16 10:22:32

    Amber Gold było bliżej kantoru czy zakładów bukmacherskich niż banku. Prokuratura raczej nie znajdzie podejżenia poważnego przestępstwa o ile nie będzie nakazu z samej góry. Jest jednak podejżenie, że sprawa Amber Gold będzie (już jest) użyta do np. niszczenia spółdzielczych kas typu SKOK - zaczęto od horendalnie kosztownej finansowo i osobowo kontroli i sprawozdawczości i ponownie zaplanowanych większych kontroli - w ten sposób biurokracja wylewa dziecko z kąpielą, a dokładniej nagania klientów do przedstawicielstw obcych banków masowo wytransferowywujących pieniądze z Polski (czyli importujących do nas bezrobocie i zadłuzenie) a dajacych mniejsze od SKOKów stopy zysku realne. Czy w sumie w tej zabawie właśnie o to chodzi - aby szarzy ludzie zgodzili się na takie realnie niegodziwe rozporządzenie swoimi pieniedzmi i to na ogólnopaństwową skalę pod pretekstem ich chronienia przez biurokrację. Okropnie rozdymane prawo dewaluowane i sprzeczne lub celowo mętne oraz zadziwiająco łatwe w swej masie panie prokurator i sędziny (ale tylko gdy umiejętnie wykorzystać ich lewicową moralność lub zależności rodzinne kariery) przepełniają zgrozą w kontekście ich praktycznie całkowitej bezkarności za wywracanie do góry nogami sprawiedliwości i gospodarki w iście rewolucyjny sposób...

  • kris 2014-08-14 20:12:41

    Dlaczego NZW Spółki podjęło decyzję o likwidacji a nie rozpoczęto proces upadłosci. Ano dlatego, że widocznie nie ma przesłanej=k do zgłosznia takiego wniosku. Zgłoszenie upadłości oznaczałoby, że spółka Amber Gold ma niezaspakajane i wymagalne długi. Jak widac nie ma na razie wierzyciela, który ma taka niezaspokojona wierzytleność. A Spółka przynajmniej księgowo ma dobra sytuację finansową. Rzeczywiście, gdyby wartości aktywów okazały by sie realnie niższe niż te wykazywane w księgach to niestety musi upłynąć trochę czasu aby ktoś z zewnątrz mógł zarządzać majątkiem Spółki. Dlatego też okrzyki dziennikarzy i polityków prawników o niewypłacalności są przedwczesne, chociaż prawdopodobne jest że w takiej atmosferze to nie sam Plichta a jego wierzyciele i prawnicy którzy ich reprezentują doprowadzą do upadłosci- czyli podcinają gałąź na któej siedzą.

  • VC 2014-08-14 16:23:21

    Kto mysli ten nie wklada pieniedzy do byle firmy podszywajacej sie pod Bank. Tylko zachlanni ludzie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika