Armia zawodowa do końca 2010

Proces profesjonalizacji w siłach zbrojnych trwa od 2002 r., lecz w tym roku nabiera dużego przyspieszenia. Odbywać się będzie równocześnie w czterech głównych obszarach, obejmujących: uzawodowienie wojska, modernizację techniczną armii, system szkolenia oraz szeroko rozumiany system zachęt, zwiększający atrakcyjność wojska na cywilnym, konkurencyjnym rynku pracy.

Armia ma liczyć ewidencyjnie  do 120 tys. żołnierzy, w tym Narodowych Siły Rezerwy, do końca 2010 roku - podkreślał podczas konferencji prasowej sekretarz stanu MON ds. społecznych i profesjonalizacji Czesław Piątas.

Realizowany program profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP zakłada cztery główne obszary działań. - Pierwszy to wyposażanie naszego wojska w coraz nowszy i skuteczniejszy sprzęt. Program modernizacji polskiej armii ma zapewnić wszystkim rodzajom sił zbrojnych mobilność, możliwość skutecznego działania w warunkach współczesnego pola walki - wyjaśniał minister. Drugi to system szkolenia i przygotowywania żołnierzy uwzględniający zaawansowane technicznie sprzęt i systemy uzbrojenia oraz zobowiązania sojusznicze. - Konkurencyjne zarobki, logistyka, emerytury, mieszkania, a także opieka nad rodzinami żołnierzy stanowią trzeci obszar profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP - powiedział minister Piątas. Czwartym obszarem procesu jest zawieszenie obowiązkowego poboru do wojska,  a w efekcie przejście do armii, w której służyć będą wyłącznie ochotnicy.

- Proces profesjonalizacji trwa w siłach zbrojnych od 2002 r., lecz w tym roku nabiera dużego przyspieszenia. Rząd przyjął program profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP - powiedział minister Piątas. Jak dodał, obecnie w Sejmie znajdują się dwa projekty ustaw, które są niezbędne do sprawnego przeprowadzenia zmian legislacyjnych. Minister Obrony Narodowej wydał już trzy rozporządzenia traktujące o procesie rekrutacji do wojska oraz o uposażeniach żołnierzy. We wrześniu Sejm ma przyjąć ustawy niezbędne do przeprowadzenia procesu profesjonalizacji, zgodnego z założeniami rządowego programu. Jak zapewnił minister, do końca tego roku Sztab Generalny Wojska Polskiego ma przedstawić główne założenia organizacyjne i ilościowe funkcjonowania Sił Zbrojnych RP na najbliższe lata (Program rozwoju Sił Zbrojnych 2009-2018).
Proces profesjonalizacji zakłada stan ewidencyjny naszej armii na poziomie 120 tys. (wraz z Narodowymi Siłami Rezerwy). Jak podkreślił minister Piątas, w kontekście potrzeb obronnych, zobowiązań sojuszniczych pułap 120-tysięcznej armii jest w zupełności wystarczający. - Wszelkie liczby jakie pojawiały się przed przyjęciem rządowego programu należy traktować jako sugestie niezwiązane z realną oceną potencjału naszej armii. Zawodowy, w pełni profesjonalny żołnierz jest pięć, sześć razy bardziej efektywny niż żołnierz z poboru. Ten fakt powoduje, że potencjał polskich Sił Zbrojnych w efekcie programu profesjonalizacji wzrośnie podkreślił minister Piątas. Jak zapewnił, w związku z profesjonalizacją nie przewiduje się zwolnień żołnierzy zawodowych.

Porady prawne

Źródło: www.mon.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika