Bilans zmian w Polsce w latach 1989-2009

Ankietowani odpowiadając na otwarte pytanie o to, co według nich zmieniło się w Polsce na lepsze od 1989 roku, wskazują na dwie grupy spraw. Pierwsza obejmuje zyski, jakie wynikają z urynkowienia gospodarki, np. poprawę zaopatrzenia sklepów, ogólny wzrost stopy życiowej, wprowadzenie wolnego rynku. Druga dotyczy korzyści wynikających z posiadanych wolności, takich jak: swoboda podróżowania, wolność - ogólnie, swobody obywatelskie, a także wolność gospodarcza, wolność słowa, wolność polityczna.

Najwięcej badanych (25%) mówiło o tym, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat najważniejszą zmianą na lepsze była poprawa zaopatrzenia w sklepach (symboliczne „pełne półki") i możliwość swobodnego kupowania („likwidacja kartek"). Nieco mniej odpowiedzi (21%) dotyczyło swobody podróżowania, otwarcia granic oraz zniesienia wiz dzięki wejściu naszego kraju do strefy Schengen. Inne doceniane wymiary zmian na lepsze to ogólna  poprawa sytuacji gospodarczej kraju i wzrost stopy życiowej (14% odpowiedzi) oraz uzyskanie szeroko rozumianej wolności gospodarczej, wprowadzenie wolnego rynku (13%). Nieco mniej osób mówiło o wolności słowa, wolnej prasie (11%) oraz o wejściu Polski do Unii Europejskiej i NATO (10%).

Porady prawne

Przeczytaj cały komunikat z badań CBOS: Bilans zmian w Polsce w latach 1989-2009

Źródło: Centrum Badania Opinii Społecznej - www.cbos.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika