W MF powstało Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora
Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI) zajmuje się obsługą kluczowych inwestorów. Takich, którzy planują rozpocząć inwestycje o wartości minimum 100 mln zł (50 mln zł od 2025 r.). COPI udziela im wsparcia na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia.
Polska jest krajem przyjaznym dla inwestycji. Dowodem są miejsca Polski w różnego rodzaju rankingach. Naszym atutem jest m.in. wielkość rynku, centralne położenie, duża liczba wysoko wykwalifikowanej kadry.
- "Chcemy wykorzystać popandemiczne odmrożenie światowych gospodarek do wzmocnienia inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Zarówno poprzez atrakcyjne warunki podatkowe, które wprowadza Polski Ład, jak i poprzez stworzenie jednego, dedykowanego inwestorom miejsca, w którym otrzymają kompleksową i szybką obsługę podatkową" – wyjaśnił minister finansów Tadeusz Kościński.
- "Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora to nowe proinwestycyjne podejście Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej do kluczowych inwestorów. To działanie, które wpisuje się w konsekwentnie realizowaną strategię KAS, czyli nowoczesną i przyjazną obsługę podatników" – wskazała zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa.
Czym zajmuje się COPI?
Stworzenie COPI to jeden elementów podatkowej części Polskiego Ładu. Do zadań Centrum należy udzielanie wsparcia w momencie rozpoczęcia inwestycji, jak i na kolejnych etapach jej realizacji. To również m.in.:
- obsługa porozumienia inwestycyjnego (interpretacji 590),
- współpraca z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz innymi instytucjami zajmującymi się inwestorami,
- obsługa zapytań i zgłoszeń inwestorów.
Na czym polega Porozumienie Inwestycyjne?
Inwestor będzie mógł podpisać z Ministrem Finansów porozumienie dotyczące podatkowych skutków realizowanej inwestycji. Przedsiębiorca nie będzie musiał składać odrębnych wniosków do różnych organów KAS.
- "Porozumienie Inwestycyjne jest kolejnym instrumentem prawa podatkowego umożliwiającym przedsiębiorcy zarządzanie ryzykiem podatkowym oraz kolejnym naszym działaniem, w którym stawiamy na współpracę fiskusa z firmami" – poinformowała Anna Chałupa.
Dzięki Porozumieniu Inwestycyjnemu (Interpretacja 590) inwestor w jednym miejscu otrzyma:
- uprzednie porozumienie cenowe,
- opinię zabezpieczającą,
- indywidualną interpretację prawa podatkowego,
- wiążącą informację akcyzową,
- wiążącą informację stawkową.
Od kiedy inwestorzy mogą zgłaszać się do COPI?
Inwestorzy mogą kontaktować się z COPI pod adresem centrum.obslugi.inwestora@mf.gov.pl.
Po Porozumienie inwestycyjne mogą zgłaszać się od 1 stycznia 2022 r., czyli od wejścia w życia podatkowej części Polskiego Ładu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?