Chorwacja, Turcja, BJR Macedonii: przygotowania do członkostwa
Parlament Europejski przyjął trzy rezolucje poświęcone trzem krajom kandydującym do członkostwa w UE i postępom poczynionych przez nie w 2008 roku. Posłowie ubolewają, że negocjacje z Chorwacją zostały zablokowane z powodu sporu granicznego ze Słowenią. W Turcji, trzeci rok z rzędu widoczne jest spowolnienie procesu reform. Posłowie zwrócili się do Rady o określenie daty rozpoczęcia negocjacji z BJR Macedonii.
Chorwacja
W rezolucji poświęconej Chorwacji posłowie wyrażają przekonanie, że negocjacje akcesyjne mogłyby zakończyć się w 2009 roku, ale władze w Zagrzebiu muszą jeszcze dokonać postępów w takich obszarach jak walka z przestępczością zorganizowaną i korupcją.
Parlament z zadowoleniem przyjął do wiadomości oficjalne otwarcie w czterech różnych sądach wydziałów zajmujących się w szczególności walką z korupcją i zorganizowaną przestępczością, a także weryfikację sześćdziesięciu sędziów przydzielonych do tych wydziałów.
Posłowie z zadowoleniem przyjęli również gotowość Chorwacji i Słowenii do zaakceptowania propozycji mediacji, którą wysunęła Komisja Europejska i wierzą, że w jej wyniku negocjacje nabiorą przyspieszenia. Słowenia zablokowała otwarcie nowych rozdziałów negocjacyjnych w grudniu 2008 roku. Posłowie zaapelowali do rządu chorwackiego oraz do rządów państw sąsiadujących o bezzwłoczne rozwiązanie nierozstrzygniętych kwestii spornych.
Parlament z zadowoleniem przyjmuje ciągły postęp w zakresie kształcenia mniejszości, ale wyraża zaniepokojenie, że obecne struktury raczej podtrzymują segregację, niż integrują różne grupy etniczne (np. za pomocą wspólnych klas). PE wyraża również zaniepokojenie, szczególnie w przypadku Romów, że środki te mogą spowodować niższy poziom nauczania niż w klasach ogólnych.
Turcja
W negocjacjach z tym krajem nie otwarto nadal 10 z 35 rozdziałów negocjacyjnych. W roku 2008 otwarto tylko cztery nowe rozdziały. Od rozpoczęcia negocjacji w październiku 2005 roku udało się zamknąć zaledwie jeden rozdział poświęcony nauce i badaniom.
W rezolucji, Parlament podkreślił potrzebę kompleksowego rozwiązania kwestii Cypru w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych oraz o zasady, na których opiera się Unia Europejska.
PE wspiera trwające negocjacje bezpośrednie prowadzone przez liderów obu wspólnot na Cyprze i zaakceptuje każde osiągnięte przez nich porozumienie, pod warunkiem, że będzie ono zgodne z zasadami, na których opiera się UE, w tym z czterema podstawowymi wolnościami, z wyjątkiem tymczasowych odstępstw, oraz że porozumienie takie zostanie przyjęte w drodze referendum. PE wzywa Turcję do stworzenia atmosfery sprzyjającej negocjacjom poprzez wycofanie tureckich sił zbrojnych i umożliwienie obu liderom swobodnych negocjacji na temat przyszłości ich kraju.PE nawołuje Turcję do wywiązania się ze zobowiązań podjętych na mocy prawa międzynarodowego oraz do postępowania w myśl odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie czwartej międzypaństwowej skargi wniesionej przez Cypr przeciwko Turcji w związku z dochodzeniami dotyczącymi losów osób zaginionych.
Parlament z zadowoleniem przyjmuje staÅ‚y wkÅ‚ad Turcji w europejskÄ… politykÄ™ bezpieczeÅ„stwa i obrony i w operacje NATO. Wyraża jednakże ubolewanie, że rozszerzenie strategicznej współpracy pomiÄ™dzy UE a NATO poza porozumienia „Berlin plus" jest blokowane przez TurcjÄ™, co ma negatywne skutki dla ochrony rozlokowanego personelu UE. PE wzywa RadÄ™ do zaangażowania Turcji, bÄ™dÄ…cej jednym z paÅ„stw wysyÅ‚ajÄ…cych najwiÄ™kszÄ… liczbÄ™ żoÅ‚nierzy, w fazÄ™ planowania i podejmowania decyzji w ramach europejskiej polityki bezpieczeÅ„stwa i obrony.
PE z zadowoleniem przyjmuje utworzenie w tureckim parlamencie Komisji ds. Równych Szans Kobiet i Mężczyzn. W ocenie Komisji Europejskiej ramy prawe gwarantujące prawa kobiet i równouprawnienie płci w Turcji zostały zasadniczo wprowadzone. PE wzywa jednak rząd turecki, by zapewnił ich wdrożenie, tak by doczekać się pozytywnych skutków dla sytuacji kobiet w Turcji. Posłowie wskazują na nadchodzące wybory lokalne jako na okazję do zaradzenia niskiemu udziałowi kobiet w polityce.
Była Jugosłowiańska Republika Macedonii
Posłowie w pełni popierają europejską perspektywę dla tego państwa, ale żałują, że w trzy lata po jej sformułowaniu nie udało się formalnie rozpocząć negocjacji akcesyjnych. Posłowie apelują do Rady o określenie daty rozpoczęcia negocjacji w 2009 roku, a do władz w Skopje o uregulowanie wszystkich zaległych spraw ze swoimi sąsiadami.
Przede wszystkim musi dojść do wzajemnie uznawalnego porozumienia dotyczącego nazwy kraju, do której zastrzeżenia zgłasza Grecja. Posłowie popierają propozycje mediacji pod auspicjami ONZ i przestrzegają, że jeśli oba kraje nie znajdą szybko zadowalającego rozwiązania, przystąpienie BJR Macedonii do UE może się znacznie opóźnić.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 12.03.2008
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?