Bezpłatna mammografia dla kobiet 45-74 lat i refundacja terapii lekowej raka piersi

Bezpłatna mammografia dla kobiet 45-74 lat

Od 1 listopada br. do programu profilaktyki raka piersi będzie uprawnionych więcej kobiet. Panie w wieku 45-74 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badania mammograficzne. Obecnie z możliwości tej korzystają tylko osoby między 50 a 69 rokiem życia.

- „Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14% zgonów. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie” – mówiła minister zdrowia Katarzyna Sójka. I dodała: „Przy współudziale organizacji pacjenckich i lekarzy specjalistów onkologii wypracowaliśmy nowe rozwiązania w programach profilaktycznych dla kobiet”. Chodzi o rozporządzenie MZ.

Ze względów technicznych dostęp do badań dla rozszerzonej grupy kobiet możliwy będzie od 1 listopada.

Od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.

Refundacja terapii lekowej raka piersi

Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia terapia trastuzumabem derukstekanem zostanie objęta refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9.FM - leczenie chorych na raka piersi. Terapia będzie dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.

Od 1 listopada 2023 r. będzie też refundowana terapia olaparybem w leczeniu raka piersi w zakresie:

  • pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
  • zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
  • zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

Od 18 września do 31 października 2023 r. zostanie uruchomiony pomostowy Program Wczesnego Dostępu w celu przyspieszenia terapii trastuzumabem derukstekanem dla pacjentów z HER2-dodatnim przerzutowym rakiem piersi. 

Z programu będą mogli skorzystać wszyscy pacjenci spełniający kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.9.FM – w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanego z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi.

Od 1 listopada 2023 r. wszyscy pacjenci spełniający kryteria i włączeni do Programu Wczesnego Dostępu od 18 września do 31 października, będą mogli kontynuować terapię trastuzumabem derukstekanem już refundowaną przez Ministra Zdrowia, w ramach programu lekowego B.9.FM.

Walka z nowotworami

- „Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu zwiększenie liczby osób, które przystępują do badań profilaktycznych. Wczesne wykrywanie nowotworów zwiększa odsetek wyleczeń i umożliwia zastosowanie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego. Zachęcamy Polki do korzystania z badań!” – zapelowała min. Katarzyna Sójka.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, z wdzięcznością przyjmuje te informacje. „To były wieloletnie starania o rozszerzenie wieku kobiet, które mogą bezpłatnie wykonywać mammografię. Jako pacjentka czuję się partnerką w tym dialogu” – mówi.

Pani Prezes podkreśla też, że w leczenie raka piersi w Polsce jest na światowym poziomie, ale najważniejsza jest profilaktyka zarówno pierwotna, jak i wtórna. – „Trzeba uświadamiać Polki, że samobadanie piersi to podstawa” – zaznaczyła.   

- „Profilaktyka jest najskuteczniejszą formą walki z nowotworami. Dlatego dziękuję za rozszerzenie programu. Dziękuję też za dostęp do bardzo skutecznego leku na zaawansowanego raka piersi” – mówił prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.   

Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii ds. lecznictwa, stwierdza, że zmiany systemowe odczuje każdy potencjalny pacjent. - „Została pokonana ostatnia bariera, jaką był dostęp do terapii” – przekontwał.

Prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszweld, kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, podziękowała ministerstwu zdrowia. - „Zespół ministerstwa zdrowia wykazywał duże zrozumienie w rozmowach. To niezwykle ważne, że my, lekarze, znajdujemy w ministerstwie partnerów do rozmów i możemy znaleźć rozwiązanie ważnych dla nas wszystkich spraw” – podkreśliła.

Rozszerzony dostęp do bezpłatnej mammografii i cytologii

Od 1 listopada br. do programu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy uprawnionych będzie więcej kobiet. Bez skierowania, bezpłatne badania mammograficzne będą mogły wykonać panie w wieku 45-74, a bezpłatne badania cytologiczne będą przysługiwać kobietom w wieku 25-64 lata.

W ramach bezpłatnego programu badania cytologiczne powinny być wykonywane co 3 lata oraz co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka). Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika