Dłużej dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Rodzice dostaną dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii koronawirusa – to jeden z zapisów przyjętego przez Sejm pakietu rozwiązań dla pracodawców i pracowników– tzw. tarczy antykryzysowej. Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy będą mogli też liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych.
Początkowo placówki oświaty miały być zamknięte do 25 marca. W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii termin ten został jednak wydłużony do Świąt Wielkanocnych przypadających w tym roku w dniach 12-13 kwietnia.
– "Sytuacja jest niecodzienna i trudna dla nas wszystkich. Decyzja o zamknięciu szkół, przedszkoli czy żłobków w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymagała od nas podjęcia konkretnych działań skierowanych do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do takich placówek" – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Przyjęty przez Sejm pakiet rozwiązań, tzw. tarcza antykryzysowa, zakłada przyznanie kolejnego dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze 14 dni z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia.
Zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie także w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna.
– "Ustawa zawiera przepis umożliwiający Radzie Ministrów – w formie rozporządzenia – wydłużenie okresu pobiegania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za kilka tygodni, a to rozwiązanie uelastyczni mechanizm wydłużenia okresu pobiegania zasiłku opiekuńczego" – tłumaczyła minister Marlena Maląg.
Dla kogo jeszcze dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Ustawa rozszerza także krąg osób uprawnionych do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o osoby zwolnione od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo orzeczeniem o niepełnosprawności.
W związku z zawieszeniem działalności placówek dziennego pobytu takich jak warsztaty terapii zajęciowej, ośrodki dziennego pobytu, środowiskowe domy samopomocy czy np. ośrodki rewalidacyjno-edukacyjno-wychowawczego, może pojawić się problem związany ze sprawowaniem opieki i niesieniem pomocy osobom niepełnosprawnym. Niektóre z nich są osobami całkowicie niesamodzielnymi i bez dodatkowej pomocy i wsparcia ze strony opiekuna nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.
– "W takim ustawa zakłada stosowanie przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przysługującego na opiekę nad chorym dorosłym członkiem rodziny. Maksymalny okres przysługiwania zasiłku wynosi 14 dni. Okres ten nie jest łączony z okresem pobierania innych zasiłków związanych ze sprawowaniem opieki nad innym członkiem rodziny" – wyjaśniła minister Marlena Maląg.
Ile osób skorzystało z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
– "Z danych, jakie otrzymaliśmy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wynika, że od 9 do 20 marca br. złożono ponad 41,5 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko. Wiemy, że jest to konieczne wsparcie, z którego rodzice i opiekunowie będą korzystać w kolejnych tygodniach" – dodała szefowa MRPiPS.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?