Dyskusja wokół zmian do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
W Polsce nadal mamy problem, który nie jest tylko kwestią litery prawa, ale jego idei. Pogodzenie społecznej misji z zasadami gospodarki rynkowej w spółdzielniach mieszkaniowych jest tym problemem, nad którym nadal dyskutujemy - powiedział Podsekretarz Stanu Piotr Styczeń 28 maja br. w Chorzowie, podczas otwarcia konferencji "Spółdzielczość mieszkaniowa - zarządzanie - polityka finansowa - gospodarowanie zasobami". Konferencja wpisuje się w cykl spotkań, które przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury odbywają ze środowiskiem spółdzielczym, w ramach dialogu prowadzonego nad niezbędnymi zmianami w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, w związku z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, uznającym niektóre z jej postanowień za niekonstytucyjne.
Podczas spotkania przedstawicieli Ministerstwa z reprezentacją Unii Spółdzielców Mieszkaniowych 26 maja br. w Miedzeszynie, przedstawione zostało stanowisko Ministra Infrastruktury wobec uwag zgłoszonych przez środowisko mieszkaniowe do projektu nowelizacji Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych... Spółdzielcy wskazywali na potrzebę tzw. dużej nowelizacji prawa spółdzielczego, która ich zdaniem rozwiązałaby wszelkie problemy systemowo, zarówno ułatwiając zadanie ustawodawcy, jak i usprawniając później stosowanie takiego prawa. Nie mniej dyskusji wywołała kwestia praw do gruntów, na których wznoszone były budynki spółdzielcze, uwłaszczania się na nich członków spółdzielni, współpracy z gminami w tym zakresie jak też nierzadkich w takich przypadkach postępowań odszkodowawczych. Zwracano także uwagę na problemy ksiąg wieczystych, niekompletnych zapisów i wynikającymi z tego różnorodnych roszczeń.
28 maja br., podczas spotkania w Chorzowie z udziałem Wiceministra P.Stycznia, podnoszono z kolei kwestię samodzielności spółdzielni mieszkaniowych i roli statutów w regulowaniu zasad ich działalności. Zgadzono się z tezą, że prawa rynkowe powinny być obowiązujące dla wszystkich uczestników rynku, ale podkreślano, że tym samym obciążeniom powinny odpowiadać te same prawa. Zwrócono uwagę na nierozwiązaną nadal kwestię przejętych mieszkań zakładowych oraz na problem opracowania wspólnych dla wszystkich spółdzielni standardów lustracyjnych.
Wiceminister Styczeń przypomniał o wysiłku finansowym państwa, które ze środków budżetowych dotuje zarówno działalność remontową jak i termomodernizacyjną, także na rzecz spółdzielni mieszkaniowych.
Źródło: www.mi.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?