E-dowód – start: marzec 2019

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji (KRMC) przyjął informację Ministra Cyfryzacji o stanie przygotowania do wdrożenia e-dowodu w Polsce. Według obecnego stanu prac e-dowód zostanie wdrożony 4 marca 2019 r., tj. zgodnie z ustawą o dowodach osobistych oraz zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej.

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwÄ… elektronicznÄ… bÄ™dzie można skÅ‚adać od 4 marca 2019 r. BÄ™dzie to dotyczyÅ‚o przede wszystkim osób, których dowody straciÅ‚y ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu. Proces wymiany dowodów bÄ™dzie rozÅ‚ożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

Porady prawne

Testowe e-dowody zjechały z taśmy

Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wraz z PWPW zakoÅ„czyÅ‚o z powodzeniem testy personalizacji blankietów e-dowodu. Tym samym potwierdziÅ‚o gotowość do wejÅ›cia w tryb „produkcyjny” wydawania spersonalizowanych dowodów z warstwÄ… elektronicznÄ….

Testy prowadzone w CPD miały odpowiedzieć na pytanie czy rozwiązanie dostarczone przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jest kompatybilne z parkiem maszyn w CPD. Operacja stanowiła ostatni krok w przygotowaniach MSWiA do wydawania pierwszego polskiego dowodu cyfrowego.

Pod koniec 2018 roku PWPW dostarczyła, zgodnie z harmonogramem projektu, pierwszą partię 100 tys. blankietów dowodów do personalizacji i w pełni potwierdziła zdolności produkcyjne w tym zakresie. PWPW jest także dostawcą rozwiązań IT, m.in. oprogramowania systemu personalizacji dokumentów oraz oprogramowania do zarządzania warstwą elektroniczną e-dowodu przez obywatela.

Główne zadanie po stronie MSWiA, czyli gotowość do personalizacji dowodów osobistych z warstwa elektroniczną w projekcie zostało zakończone. Prowadzone są jeszcze testy bezpieczeństwa w PWPW. Ostatni etap, jaki został do wykonania w projekcie, to testy całego procesu wydawania dowodów osobistych w gminach, który realizuje lider projektu - Ministerstwo Cyfryzacji, a PWPW i MSWiA są aktywnym uczestnikiem tego procesu.

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieudanego projektu pl.ID zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu i zaoferowaniu obywatelom wielofunkcyjnego i bezpłatnego dokumentu z warstwą elektroniczną.

Należy zaznaczyć, że osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód tak jak dotychczas używane dokumenty tożsamości.

Obejrzyj film z testów personalizacji blankietów e-dowodu.

E-dowód – pomyÅ›lne testy w urzÄ™dach

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki oraz przedstawicielami MSWiA oraz PWPW przeprowadziło testy dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy brali udział w testach sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych. Testy przebiegły pomyślnie.

W pierwszej turze działanie e-dowodu było sprawdzane w Urzędzie Miasta Ełku. Urzędnicy sprawdzali tam procedury związane z nowym dowodem. Testowali nie tylko samo działanie e-dowodu, ale też przyjmowanie wniosku o jego wydanie, nadawanie przez obywatela kodu PIN dla dokumentu, jego zawieszanie, a także inne procesy związane z użyciem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

- "ChodziÅ‚o o to, by sprawdzić dziaÅ‚anie dokumentu w realnych warunkach, w jakich bÄ™dzie on w rzeczywistoÅ›ci używany" – wyjaÅ›niÅ‚ Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Wszystkie testowane scenariusze przebiegÅ‚y pomyÅ›lnie i potwierdziÅ‚y, że wszystko dziaÅ‚a tak jak powinno. - "Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakoÅ„czony już wiele lat temu" – podsumowaÅ‚ Marek Zagórski.

W kolejnych tygodniach podobne testy przeprowadzane zostaną jeszcze z kilkudziesięcioma innymi urzędami z całego kraju. 28 stycznia Centralny Ośrodek Informatyki udostępni interaktywny kurs szkoleniowy dla urzędników, na platformie działa też forum internetowe, na którym przedstawiciele gmin mogą wymieniać się doświadczeniami i zadawać pytania ekspertom z COI. Z końcem stycznia urzędnikom zostanie również udostępniony specjalny pakiet informacyjno-szkoleniowy.

Wydawanie nowych dowodów

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują jednak ważność.

Dowody z warstwÄ… elektronicznÄ… bÄ™dÄ… zastÄ™pować dotychczasowe dowody stopniowo – w miarÄ™ ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu koÅ„ca ważnoÅ›ci dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

- "E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwÄ… elektronicznÄ…" – mówiÅ‚ Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - "BÄ™dzie bezpiecznym narzÄ™dziem do komunikacji obywatela z administracjÄ…, sÅ‚użbÄ… zdrowia i podmiotami komercyjnymi" – dodaÅ‚.

Nowy dowód będzie zewnętrznie podobny do obecnego, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukoÅ„czonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczÄ…tkowanego w 2008 roku. Obecny rzÄ…d podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o ukoÅ„czeniu tego projektu i zaoferowaniu obywatelom dokumentu z warstwÄ… elektronicznÄ…. Pozwoli ona m.in. na wykorzystanie nowego dowodu przy korzystaniu z usÅ‚ug elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzÄ™dzie bÄ™dzie zaÅ› zbliżone do dokonywania w sklepie pÅ‚atnoÅ›ci zbliżeniowych przy pomocy karty pÅ‚atniczej z chipem. Osoby, które nie bÄ™dÄ… chciaÅ‚y korzystać z funkcjonalnoÅ›ci warstwy elektronicznej bÄ™dÄ… mogÅ‚y wykorzystywać e-dowód dokÅ‚adnie tak, jak do tej pory. 

E-dowód to wspólny projekt MSWiA oraz MC.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika