EKES ocenia korzyści z euro
29 maja 2008 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął opinię pt. „Korzyści i pożytki związane z euro - pora na podsumowanie", upamiętniając w ten sposób dziesięć lat istnienia Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej. Sprawozdawca Umberto Burani (Grupa I, Pracodawcy, Włochy) stwierdził, że po ośmiu latach posługiwania się tą walutą przez ponad 300 milionów Europejczyków euro okazało się „bezsprzecznym sukcesem". W opinii podjęto próbę odpowiedzenia na pytanie, dlaczego euro nadal jest przedmiotem krytyki ze strony różnych grup społeczeństwa, znalezienia przyczyn takiej sytuacji i, jeżeli to możliwe, zaproponowania rozwiązań.
Euro wymaga także lepszej koordynacji polityk gospodarczych, dodatkowej integracji systemów finansowych, dalszej harmonizacji podatków oraz jeszcze bardziej pogłębionego rynku wewnętrznego.
Ponadto EKES podkreśla, że strategia komunikacyjna w tym zakresie powinna zostać wdrożona z uwzględnieniem różnic priorytetów krajowych i społecznych wśród populacji, do których jest adresowana (np. występują olbrzymie różnice postrzegania euro w zależności od grupy społecznej i poziomu wykształcenia). Strategię komunikacyjną odnoszącą się do euro należy postrzegać w kontekście długoterminowej i szeroko zakrojonej polityki.
Innym ważnym priorytetem działań na rzecz większej akceptacji euro jest zatem polityka gospodarcza i społeczna w UE wspierająca zatrudnienie i zarobki, która jednocześnie zapewnia odpowiedni system zabezpieczenia społecznego.
W ramach prac nad tą opinią w dniach 14-15 kwietnia 2008 r. zorganizowano konferencję na wysokim szczeblu pt. „Korzyści i pożytki związane z euro - pora na podsumowanie". Udział w niej wzięły główne instytucje UE oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
Główne korzyści z euro
Euro jest głównym nośnikiem tożsamości europejskiej, gdyż stało się jej symbolem, a także symbolem wspólnych wartości i sukcesu integracji. Daje on poczucie przynależności do „silnego" ugrupowania wewnątrz Unii. Wprowadzenie euro przyczyniło się do zwiększenia przejrzystości i ułatwiło porównywanie cen dóbr i usług, wynagrodzeń i składek na zabezpieczenie społeczne.
Euro wyeliminowało ryzyko związane z wymianą walut i koszty transakcji walutowych w handlu w strefie euro oraz w pewnym stopniu w transakcjach z innymi państwami europejskimi i spoza Europy. Fakt, że zniknęło ryzyko związane z wahaniami kursów, wzmocnił stabilność stosunków handlowych przedsiębiorstw w strefie euro. Jedną z korzyści najbardziej oczywistych dla obywateli są ułatwienia w podróżowaniu, bowiem euro eliminuje koszty wymiany walut, ułatwia płatności i upraszcza przenoszenie się z miejsca na miejsce.
Wspólna waluta chroni Europę przed wstrząsami zewnętrznymi, takimi jak podwyżki cen ropy naftowej czy zakłócenia na rynkach walutowych. Euro pomaga łagodzić inflację i zmiany stóp procentowych, co zachęca przedsiębiorstwa do inwestycji.
Międzynarodowa rola euro nie podlega dyskusji. Wspólna waluta zaczęła w krótkim czasie pełnić funkcję waluty międzynarodowej, o dobrej pozycji na rynku kapitałowym, a także w pewnym stopniu waluty rezerwowej. Silna waluta jest korzystna dla jednych, a niekorzystna dla innych. Ważna jest jednak ocena korzyści netto dla gospodarki: korzyści, które w przypadku euro nie podlegają dyskusji.
Jednak w wielu krajach wzrost cen zbiegł się z wprowadzeniem euro. Stąd pojawiło się i nadal się utrzymuje, a nawet zakorzenia przekonanie opinii publicznej, że wzrost cen został spowodowany wprowadzeniem euro. W lipcu EKES przyjmie opinię dotyczącą właśnie przyczyn występowania różnic między inflacją postrzeganą a rzeczywistą.
Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan; www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?