Eurobarometr: Irlandczycy najbardziej zadowoleni z Unii

Irlandczycy, którzy dwa tygodnie temu odrzucili w referendum Traktat z Lizbony, są paradoksalnie najbardziej zadowoleni z członkostwa w UE i z korzyści, jakie ono przyniosło ich krajowi - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Eurobarometru.

Badanie przeprowadzono między marcem a majem tego roku, czyli przed referendum w Irlandii 12 czerwca.

Polacy - według tego samego Eurobarometru - należą z kolei do największych optymistów w UE.

82 proc. Irlandczyków - rekordowy odsetek w UE - jest przekonanych, że ich kraj zyskał na obecności w Unii. 73 proc. uważa, że członkostwo jest dobrą rzeczą, a 65 proc. przyznaje, że UE wywołuje u nich same dobre skojarzenia.

Porady prawne

77 proc. badanych Polaków także jest przekonanych, że Polska skorzystała na wejściu do UE (choć w porównaniu z jesiennym badaniem ten odsetek spadł o 6 pkt. proc.). Z opinią, że członkostwo w UE jest "dobrą rzeczą", zgadza się 65 proc. ankietowanych. Pozytywny wizerunek Unia ma wśród 58 proc. Polaków.

Polacy są natomiast najbardziej optymistyczni, jeśli chodzi o rozwój Unii Europejskiej i Polski.

63 proc. uważa, że "sprawy UE idą w dobrym kierunku". Aż 55 proc. Polaków patrzy optymistycznie na rozwój sytuacji w kraju. To kolosalny wzrost w porównaniu z 31 proc. jesienią zeszłego roku. 41 proc. Polaków oczekuje, że sytuacja na rynku pracy się poprawi, a 30 proc. spodziewa się coraz lepszej kondycji całej polskiej gospodarki.

Z sondażu wynika, że największą troską obywateli UE są teraz rosnące ceny. Na pierwszym miejscu wymienia je 37 proc. ankietowanych - 11 pkt. proc. więcej niż jesienią zeszłego roku. Na drugim miejscu wśród powodów do zmartwień jest bezrobocie (24 proc.), a na trzecim - przestępczość.

Polska wraz z Irlandią, Czechami i krajami nordyckimi jest wyjątkiem, gdyż wśród największych trosk respondenci wymienili tam służbę zdrowia. W Polsce inflacja niepokoi 33 proc. populacji.

Największy optymizm panuje w Rumunii, która do UE wstąpiła na początku zeszłego roku. 44 proc. Rumunów spodziewa się ogólnej poprawy warunków życia, 40 proc. - lepszej sytuacji finansowej swojej rodziny, 29 proc. - poprawy na rynku pracy, a 30 proc. - poprawy sytuacji gospodarczej kraju.

Ogólnie jednak w UE rośnie pesymizm: z 26 do 46 proc. zwiększył się odsetek osób, które spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej w ich kraju; do 39 proc. wzrosła liczba obywateli UE oczekujących pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

Za największy problem dla świata obywatele UE uważają biedę oraz brak żywności i wody pitnej (68 proc.), zmiany klimatyczne (62 proc.) i międzynarodowy terroryzm (53 proc.).

Źródło: 24.06.2008 Bruksela (PAP), Michał Kot(PAP)

kot/ icz/ kar/

http://euro.pap.com.pl/ 

Polacy są największymi optymistami w UE

Polacy są największymi optymistami w Unii Europejskiej, a Irlandczycy, którzy odrzucili Traktat Lizboński, są najbardziej zadowoleni z członkostwa we Wspólnocie. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej.

Ponad cztery piąte Irlandczyków jest przekonanych, że ich kraj zyskał na integracji z Unią - to najlepszy wynik w całej Wspólnocie. Za nimi są Polacy i Duńczycy - aż 77 procent badanych uważa, że członkostwo w Unii było z korzyścią dla ich państw.

Jeśli chodzi o nastroje, to - jak wynika z badań - Polacy najbardziej optymistycznie oceniają rozwój Unii. Największą ich troską jest kondycja służby zdrowia. Podobnie odpowiadali Irlandczycy, Czesi, oraz obywatele państw nordyckich.

Natomiast wyniki badań ze wszystkich krajów pokazują, że Europejczyków niepokoją obecnie rosnące ceny, oraz bezrobocie.

Bruksela, która co jakiś czas sprawdza nastroje w Unii, nie zapytała o poparcie dla Traktatu Lizbońskiego. Dokument jest ratyfikowany w Unii przez parlamenty krajów członkowskich. Tylko rząd w Dublinie zapytał swoich obywateli o zdanie, bo wymagała tego konstytucja. Irlandczycy niespełna 2 tygodnie temu odrzucili Traktat w referendum.

Źródło: www.polskieradio.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika