Indeks biznesu PKPP Lewiatan - marzec 2009

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu nie zmienił się w notowaniu rocznym w stosunku do lutego, a indeks kwartalny spadł o dwa punkty zrównując się z indeksem rocznym na poziomie 40 pkt. Zrównanie indeksów rocznego i kwartalnego sugeruje, że spowolnienie osiągnęło chyba punkt kulminacyjny. 

Eksport styczniowy uległ redukcji o jedną czwartą, ale do Polski napłynęło więcej niż spodziewano się inwestycji zagranicznych.Słaby złoty podnosi konkurencyjność naszego eksportu oraz sprzyja relokacji produkcji do Polski. Pomimo tego należy się liczyć z dalszym pogorszeniem stabilności makroekonomicznej, wzrostem bezrobocia i deficytu budżetowego.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu nie zmienił się w notowaniu rocznym w stosunku do lutego, a indeks kwartalny spadł o dwa punkty zrównując się z indeksem rocznym na poziomie 40 pkt. Są to najniższe notowania od sześciu lat. Zrównanie obu indeksów rocznego i kwartalnego na tym poziomie sugeruje jednak, że spowolnienie osiągnęło chyba punkt kulminacyjny, tym bardziej że indeks półroczny jest nawet o jeden punkt wyższy. Rzeczywiście spadek produkcji sprzedanej przemysłu w lutym był niższy od styczniowego, chociaż sprzedaż detaliczna zanotowała po raz pierwszy od czterech lat ujemną dynamikę. Eksport styczniowy uległ redukcji o jedną czwartą, ale w tym samym miesiącu znacznie szybciej malał import, a do Polski napłynęło o jedną trzecią więcej inwestycji zagranicznych niż rok temu. Słaby złoty podnosi konkurencyjność naszego eksportu oraz sprzyja relokacji produkcji przez zagraniczne koncerny właśnie do Polski. Obok absorpcji funduszy unijnych i nadziei na to, że inercja dynamiki konsumpcji indywidualnej zapobiegnie jej znacznemu spadkowi, zanim poprawi się koniunktura na rynkach eksportowych, to jedyne szanse na to, że gospodarka nie wpadnie w recesję. Trzeba się jednak liczyć z dalszym pogorszeniem stabilności makroekonomicznej, a zwłaszcza wzrostem bezrobocia, deficytu budżetowego, oraz pogorszeniem kondycji finansowej przedsiębiorstw.

Indeksy szczegółowe

Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makroekonomicznej i politycznej.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeks popytu uległ redukcji o kolejne dwa punkty w notowaniu kwartalnym do 32 pkt.

Porady prawne

, i o jeden punkt w notowaniu rocznym do 30 pkt. Jest to najniższe notowanie rocznego indeksu popytu dotąd zarejestrowane w historii indeksu. Wszystkie komponenty globalnego popytu wykazują tendencje spadkowe. Konsumpcja, która odznaczała się największą dynamiką jeszcze w ostatnim kwartale ub. roku, najpewniej maleje przy obecnej stagnacji funduszu płac i rosnącej niepewności zatrudnienia. Wskazuje na to ostatni spadek sprzedaży detalicznej. Eksport odnotował w styczniu rekordowy jednorazowy spadek, chociaż jeszcze bardziej zmniejszył się import, co daje pewną nadzieję na pozytywny wpływ eksportu netto i poprawę salda rachunku obrotów bieżących z zagranicą. Inwestycje pogrążone są w stagnacji już od pół roku, a załamanie popytu, zwłaszcza eksportowego, oraz pogorszenie rentowności i ograniczenie kredytu dla firm, pozwalają oczekiwać raczej ujemną dynamikę inwestycji w najbliższych kwartałach. Pewne nadzieje związane są z absorpcją środków unijnych i relokacją inwestycji bezpośrednich koncernów zagranicznych do Polski, zachęconych niskim kursem złotego i porównywalnie lepszymi notowaniami kraju na tle innych gospodarek. Dobrym sygnałem był nieoczekiwanie duży napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w styczniu.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeks finansów kwartalny jeszcze obniżył się o trzy punkty do 41 pkt., natomiast indeks roczny pozostał na poziomie 44 pkt. Oba indeksy znajdują się poniżej połowy skali, co sugeruje generalnie gorszą sytuację finansową przedsiębiorstw w porównaniu do ub. roku, jednak bez dalszej tendencji spadkowej. Firmy wyszły na zero w ostatnim kwartale ub. roku, chociaż przez poprzednie kwartały zarabiały nie gorzej niż rok wcześniej. Pogorszyło to rentowność obrotu, ale wysoka płynność sektora nie uległa zmianie, ponieważ firmy prawie nie inwestowały, tylko trzymały środki finansowe na kontach w banku. Teraz są dobrze zabezpieczone na okazję recesji, jeżeli ta nie potrwa zbyt długo, bo kredyt zaczyna być coraz trudniejszy. Wydaje się, że w lepszej sytuacji mogą być teraz mniejsze przedsiębiorstwa, które nie korzystają z kredytu i zaopatrujące rynek krajowy niż eksporterzy, którzy przeżywają szok załamania popytu u swoich kontrahentów zagranicznych.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny roczny w tym miesiącu nie uległ zmianie pozostając na poziomie 45 pkt.

, za to indeks kwartalny dalej się pogorszył z 60 do 58 pkt. Wraz w wydłużeniem horyzontu czasowego indeks wykazuje silnie malejącą tendencję, co oznacza oczekiwane pogorszenie równowagi makroekonomicznej do końca roku. Przede wszystkim należy się spodziewać wzrostu bezrobocia i trudności z utrzymaniem deficytu budżetowego w granicach założeń ustawy budżetowej. Płynny kurs i deprecjacja złotego prawdopodobnie uratuje nas przed pogłębieniem deficytu w obrotach z zagranicą, ale może się jednocześnie przyczynić do wzrostu inflacji, co utrudni dalsze obniżki stóp procentowych.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Po ostatnich spadkach indeksy oceny wpływu sytuacji politycznej w marcu w zasadzie nie uległy zmianie, poza lekkim obniżeniem indeksu kwartalnego.
**
EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz, Leszek Zienkowski.
* *
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Tekst z wykresami

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Warszawa, 30 marca 2009 r. 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika