Informacja dot. działań ws. złagodzenia przepisów przeciwpożarowych

Przedstawiciele PKPP Lewiatan 14 stycznia br. na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo" przedstawili projekt zmian niedawno uchwalonych przepisów Kodeksu pracy nakładających dodatkowe, kosztowne obowiązki na przedsiębiorców w zakresie przepisów przeciwpożarowych.

Projekt spełnia wymagania Komisji Europejskiej, przy jednoczesnym uniknięciu nowych obciążeń dla pracodawców.


Zakłada on wprowadzenie do kodeksu pracy ogólnych zapisów przeciwpożarowych, wskazanych zarówno w Dyrektywie Rady 89/391/EWG jak i w krajowych rozporządzeniach, bez odwoływania się do konieczności stosowania zapisów zawartych w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

Dzięki tej propozycji przedsiębiorcy nie musieliby poddawać pracowników żadnym kosztownym szkoleniom przeciwpożarowym, ani zatrudniać osób ze specjalnymi uprawnieniami w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Projekt ten został pozytywnie odebrany przez Komisję i liczymy, że stanie się podstawą do szybkiej zmiany niedawno uchwalonych przepisów zobowiązujących do niepotrzebnych nakładów.

Ponadto PKPP Lewiatan wystąpiła do Głównego Inspektora Pracy ze wskazaniem na konieczność (z uwagi na kontrowersyjność przepisów oraz zbyt krótkie vacatio legis nowej ustawy) odłożenia w czasie przeprowadzania kontroli pracodawców w zakresie wchodzących w życie zaostrzonych przepisów przeciwpożarowych. Zwróciliśmy się także z prośbą o wskazanie podstaw prawnych do podejmowania powyższych działań kontrolnych przez PIP.  

Porady prawne

Zob. też: Propozycje zmian w Kodeksie pracy dotyczące ochrony przeciwpożarowej

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika