Propozycje zmian w Kodeksie pracy dotyczące ochrony przeciwpożarowej

Nowelizacja art. 207(1) i 209(1) Kodeksu pracy

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak wysłała do komisji sejmowej Przyjazne Państwo propozycję nowelizacji art. 2071i 2091 Kodeksu pracy (tzw. „przepisy przeciwpożarowe"). MPiPS zależy na jak najszybszym znowelizowaniu zapisu, dlatego zdecydowało się na ścieżkę sejmową.  

Proponowane przez ministerstwo zapisy są zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, ale nie narażają małych i średnich przedsiębiorców na wysokie koszty. Do czasu wejścia w życie znowelizowanych przepisów kontrole PIP w zakresie udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą miały charakter instruktażowy.  

Źródło: www.mpips.gov.pl

Na czym polegają proponowane zmiany?

W projekcie proponuje się zniesienie obowiązku posiadania przez wyznaczonych pracowników specjalistycznych kwalifikacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Pracownicy wyznaczeni do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą musieli mieć ukończone szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym w ramowych programach szkolenia uwzględniona jest także problematyka dotycząca ochrony przeciwpożarowej.

Zaproponowane zmiany spowodują, iż pracodawcy nie będą ponosili dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem pracowników.

Zob. też: Informacja dot. działań ws. złagodzenia przepisów przeciwpożarowych

Podstawa:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • bhp 2011-01-20 19:48:58

    A przecież w programach szkolen okresowych bhp da te te,aty omawwiane zgodnie z ramowym programem nawet instruktaż owstępny omawiac kaze podstawowe zasady w .w. tematach


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika