Informacja o wyborze siedziby Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii

W dniu 18 czerwca 2008 r. przedstawiciele rządów państw UE, w randze ministrów ds. nauki, podjęli w drodze porozumienia decyzję o wyborze Budapesztu na siedzibę Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (RZ EIT). Decyzja zapadła na podstawie art. 289 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Siedzibę instytucji Wspólnoty określa wspólne porozumienie rządów Państw Członkowskich).

Siedziba RZ EIT została wybrana w drugiej turze dyskusji. W pierwszej turze rozmów dotyczących wyboru siedziby RZ EIT, która miała miejsce w dniu 29 maja 2008 r., przy okazji posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności, spośród takich miast, jak: Wrocław, Wiedeń/Bratysława, Sant Cugat del Valles, Jena oraz Budapeszt do kolejnej tury dyskusji przeszły Wrocław i Budapeszt. Ostatecznie wybrano Budapeszt kierując się dwiema przesłankami: zaleceniami Rady Europejskiej z 2003 r., zgodnie z którymi priorytet w lokalizacji siedziby nowych instytucji i agencji europejskich  powinny mieć nowe państwa członkowskie oraz zaleceniami, by nowe agencje i instytucje unijne lokować w państwach, które ich nie posiadają. Na niekorzyść Polski zadziałał fakt, że w naszym kraju zlokalizowana jest Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej FRONTEX.

Porady prawne

Prezydencja słoweńska podsumowała dyskusję po nieformalnym spotkaniu ministrów ds. nauki, odbywającym się przy okazji konferencji przedstawicieli rządów państw członkowskich konstatując, że przedstawiciele rządów państw członkowskich doceniają  zaangażowanie Wrocławia i pozostałych miast kandydujących na siedzibę RZ EIT (Wiedeń/Bratysława, Sant Cugat del Valles, Jena). W podsumowaniu podkreślony też został potencjał naukowy i innowacyjny Wrocławia w kontekście przyszłej działalności Europejskiego Instytutu  Innowacji i Technologii.

Niezwykle pozytywnym rezultatem rozmów towarzyszących debacie o EIT jest wspólne uzgodnienie Polski i Niemiec dotyczące współpracy zespołów naukowych obu państw w tworzeniu przyszłych wspólnot wiedzy i innowacji w dziedzinie energii odnawialnej oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Dzięki zabiegom polskich negocjatorów przedstawiciel naszego kraju znalazł się na 18-osobowej liście kandydatów na członków RZ EIT wskazanych przez Komisję Europejską. Nominacja na członków Rady nastąpi w ciągu miesiąca, po zapoznaniu się przez Parlament Europejski i Radę UE z kandydaturami.

Źródło: www.nauka.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika