Internet bezpieczny dla dzieci

Unia wynegocjowała umowę w sprawie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni z 17 serwisami społecznościowymi.

Siedemnaście głównych portali społecznościowych zgodziło się wprowadzić zabezpieczenia, które mają służyć ochronie dzieci i młodzieży przed nieświadomym narażaniem na ryzyko swojej prywatności i swojego bezpieczeństwa. Portale te to między innymi Facebook, MySpace, YouTube, nasza-klasa.pl, francuski portal wideo Dailymotion oraz cieszący się sporym powodzeniem wirtualny świat dla dzieci Habbo Hotel.

W ubiegłym roku serwisy społecznościowe w Europie urosły o ponad 35 proc. Korzysta z nich regularnie około 42 mln osób, a do 2012 r. liczba ta prawdopodobnie wzrośnie ponad dwukrotnie.

Portale społecznościowe dają użytkownikom wrażenie pozostawania w ścisłym gronie przyjaciół, podczas gdy w rzeczywistości dostęp do ich profili mają miliony osób. Te cyfrowe składy prywatnych informacji stwarzają ryzyko, że użytkownik będzie nękany za pomocą wiadomości elektronicznych lub że ktoś nawiąże z nim kontakt w celach seksualnych.

Są one również skarbcem wiedzy dla internetowych reklamodawców - informacje, które użytkownicy zamieszczają o sobie, mogą zostać wykorzystane do wysyłania im reklam produktów i usług ściśle odpowiadających ich gustom.

W umowie podpisanej podczas uroczystości odbywającej się w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu DeutschEnglishfrançais 17 spółek zobowiązało się wprowadzić w życie następujące zasady:

  • użytkownicy będą mogli zgłaszać nadużycia jednym kliknięciem

  • internetowe profile i listy kontaktów tych użytkowników, którzy nie mają jeszcze ukończonych 18 lat, będą automatycznie oznaczane w systemie jako „prywatne"

  • nie będzie można przeszukiwać prywatnych profili użytkowników poniżej 18 roku życia

  • opcje dotyczące prywatności będą lepiej widoczne, tak aby użytkownicy wiedzieli, kto może zobaczyć to, co zamieścili w sieci - tylko ich znajomi czy cały świat.

Spółki obiecały, że porozumienie zostanie w znacznej części wdrożone do kwietnia 2009 r. W niektórych przypadkach zasady te już zostały wprowadzone w życie, gdyż serwisy starają się chronić przed zarzutami o naruszenie prywatności oraz prowadzenie działań niezgodnych z prawem. I tak na przykład w ciągu ostatnich dwóch lat portal MySpace usunął ze swoich stron 90 tys. sprawców wykroczeń seksualnych.

Unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding określiła porozumienie jako „ważny krok" na drodze do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w serwisach społecznościowych.

Komisja Europejska zainicjowała również kampanię przeciwko cyberprzemocy - prześladowaniu za pośrednictwem Internetu lub telefonii komórkowej. Jest to coraz poważniejszy problem - użytkownicy są nękani SMS-ami, zdjęciami lub nagraniami wideo o agresywnej treści.

Częścią kampanii jest wideoklip pokazujący dziewczynkę, która padła ofiarą przemocy w sieci. Nagranie to emitują publiczne i prywatne kanały telewizyjne w całej Europie.

Więcej o programie UE na rzecz bezpiecznego Internetu English.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika