Internet bezpieczny dla dzieci

Przeciętny nastolatek spędza trzy godziny dziennie przed ekranem komputera. Czy zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie może napotkać korzystając z Internetu? Parlament Europejski poparł inicjatywę ustanowienia specjalnego programu, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z Internetu przez dzieci.

Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego programu „Bezpieczny Internet", który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z  Internetu przez dzieci. Celem nowego programu jest zwalczanie nie tylko nielegalnych treści ale również szkodliwych zachowań, takich jak prześladowanie czy uwodzenie. Program uwzględnia rozwój nowych form usług łączności elektronicznej typu Web 2.0, np. serwisów społecznościowych.

Porady prawne

Program dysponujący budżetem wynoszącym 55 mln euro będzie realizowany w latach 2009-2013, stanowiąc kontynuację pozytywnego w skutkach programu „Bezpieczny Internet" uruchomionego w 2005 r.

Nowy program ma na celu ograniczenie nielegalnych treści i walkę ze szkodliwymi zachowaniami w Internecie, promowanie bezpiecznej cyberprzestrzeni, kształtowanie świadomości społecznej.

Ograniczenie nielegalnych treści, kształtowanie świadomości społecznej

Państwa członkowskie utworzą krajowe punkty kontaktowe służące do zgłaszania nielegalnych treści i szkodliwych zachowań zaobserwowanych w Internecie, skupiające się przede wszystkim na materiałach związanych z seksualnym wykorzystywaniem i uwodzeniem dzieci. Program przewiduje także działania ukierunkowane na dzieci, ich rodziców i nauczycieli oraz wymianę najlepszych praktyk wewnątrz sieci krajowych punktów Awareness. Wsparcie uzyskają punkty kontaktowe dostarczające rodzicom i dzieciom porad, jak bezpiecznie nawigować w cyberprzestrzeni.

Stanowisko PE: oznaczenia stron, ale bez domeny "kid.eu"

Przyjmując sprawozdanie posłanki Roberty ANGELILLI (UEN, IT)

Parlament poparł wniosek Komisji Europejskiej i zaproponował poprawki (uzgodnione z Radą w nieformalnych konsultacjach), które wzmacniają działania nakierowane na zwalczanie takich zjawisk w Internecie, jak molestowanie, manipulowanie psychiką dziecka i wszelkie przejawy agresji wobec dzieci. Posłowie proponują, aby strony internetowe opatrywane były specjalnymi oznaczeniami, które będą informować rodziców, opiekunów i nauczycieli, że są one bezpieczne dla dzieci.

Posłowie domagają się również uruchamiania specjalnych linii telefonicznych w państwach członkowskich, dzięki którym będzie można szybko informować o niebezpiecznych treściach w Internecie oraz filtrów uniemożliwiających dostęp do stron z niepożądaną treścią. Zdaniem posłów, należy poprawić współpracę państw członkowskich i przekazywanie informacji, gdyż nielegalne treści internetowe mogą znajdować się na serwerach w innym kraju niż ten, w którym mieszkają odbiorcy treści, do których są one skierowane.

W poprawkach kompromisowych odzwierciedlających porozumienie, jakie udało się osiągnąć przedstawicielom obu instytucji zaangażowanych w proces legislacyjny (Rada i PE) nie przewiduje się uruchomienia europejskiej bazy dokumentującej przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci, z której mógłby korzystać Europol. Zamiast tego poddawać się będzie dokładnej analizie zjawiska i trendy występujące w poszczególnych krajach członkowskich. Nie będzie również propozycji (zgłaszanej wcześniej przez posłów) ustanowienia specjalnej domeny o rozszerzeniu kid.eu dla stron internetowych przeznaczonych dla dzieci, ani ogólnoeuropejskiego, bezpłatnego numeru telefonicznego.

Kontekst

Propozycja powołania nowego programu powstała m.in. w oparciu o zalecenia sformułowane przez same dzieci podczas ogólnoeuropejskiego forum młodzieży poświęconego bezpiecznemu Internetowi, zorganizowanego przez Komisję Europejską w czasie Dnia Bezpiecznego Internetu 2008. Jako uzupełnienie programu „Bezpieczny Internet" KE podjęła inne inicjatywy zgodne z porozumieniem operatorów sieci telefonów komórkowych z lutego 2007 r., mające na celu opracowanie kodeksów samoregulacji na rzecz ochrony nieletnich korzystających z telefonów komórkowych. Także branża telefonii komórkowej ogłosiła swój zamiar zablokowania dostępu pornografii dziecięcej do telefonów komórkowych.

Roberta ANGELILLI (UEN, IT)

Sprawozdanie w sprawie ochrony dzieci korzystających z internetu i innych technologii komunikacyjnych 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika