Jak chronić rynek pracy przed skutkami kryzysu?

Dane statystyczne potwierdzają stabilną sytuację na polskim rynku pracy oraz wciąż dobrą kondycję polskich firm. Rosnące zatrudnienie oraz płace podtrzymują ponadto wzrost konsumpcji gospodarstw domowych. Przewidujemy, że w całym 2008 roku zarówno zatrudnienie, jak i wynagrodzenia powinny być większe od odnotowanych w 2007 roku, a bezrobocie najniższe w jego 10-letniej historii.

GUS donosi, że październik 2008 r. był kolejnym miesiącem, w którym spadła liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia rejestrowanego (zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do analogicznego okresu 2007 roku). Na koniec października br. stopa bezrobocia wyniosła 8,8 proc. wobec 8,9 proc. miesiąc wcześniej. Odnotowano też kolejny wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Pensje brutto były wyższe o 9,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a zatrudnienie wzrosło w ciągu 12 miesięcy o 3,6 proc. To oznacza, że w III kwartale br. liczba osób pracujących była większa niż przed rokiem o ponad 550 tys., tj. o 3,6% i wyniosła 15990 tys. Dalszy wzrost liczby pracujących obserwowano, zarówno w sektorze prywatnym - w skali roku o 4,3%, jak i w sektorze publicznym - o 1,8%.

Choć na rynku pracy utrzymuje sie pozytywna tendencja, na którą nie ma jak narazie wpływu pogorszenie koniunktury w gospodarce, to żadna otwarta gospodarka na świecie nie jest odporna na globalne trendy i nie możemy spocząć na laurach. W obliczu zachodzących zmian najistotniejsze jest podjęcie działań mających na celu stworzenie aktywnej polityki rynku pracy oraz wprowadzenie rozwiązań umożliwiających swobodne kształtowanie poziomu zatrudnienia i dostosowywania go do bieżących potrzeb pracodawcy. Za niezbędne uważamy przede wszystkim zmianę systemu czasu pracy. Nawołują do tego nie tylko pracodawcy, ale i Komisja Europejska, która w wydanym w środę tzw. pakiecie naprawczym postuluje do wszystkich państw członkowskich o podjęcie działań wspierających zatrudnienie i ułatwiających transformacje rynków pracy poprzez ulepszanie funkcjonowania służb zatrudnienia oraz zwiększanie elastyczności w organizowaniu czasu pracy.

PKPP Lewiatan popiera postulaty Komisji Europejskiej - tylko takie działania zwiększą konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i zagwarantują bezpieczeństwo zatrudnienia dla pracowników. Szkoda tylko, że w tym samym czasie Parlament Europejski odrzuca kompromis w sprawie stosowania klauzuli opt-out, wydłużenia okresu rozliczeniowego i niewliczania nieaktywnej części dyżuru do czasu pracy, które w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej umożliwiłyby swobodne gospodarowanie czasem pracy i wyszły naprzeciw potrzebom przedsiębiorstw w całej Europie. 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika