Kolejny etap stopniowego odmrażania polskiej gospodarki od 12 lutego

Od 12 lutego otwarte hotele, kina, teatry i stoki narciarskie 

Zgodnie z decyzją rządu od 12 lutego zostają otwarte, warunkowo na dwa tygodnie: 

  • hotele, miejsca noclegowe – z zachowaniem wymogu 50 proc. obłożenia miejsc, 
  • kina, teatry, opery, filharmonie – 50 proc. dostępnych miejsc, 
  • stoki narciarskie, 
  • boiska sportowe zewnętrzne, 
  • korty, 
  • baseny.

Porady prawne

Co zostaje uruchamione?

Możliwość korzystania z hoteli, stoków narciarskich, a także kin i teatrów w ścisłym reżimie sanitarnym - to najważniejsze zasady, jakie będą obowiązywać już od 12 lutego na terenie całego kraju. Decyzję o warunkowym odmrożeniu - na dwa tygodnie - kolejnych sektorów polskiej gospodarki ogłosili premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jarosław Gowin i Piotr Gliński oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskiego biznesu, ale mając też na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w dobie pandemii koronawirusa, rząd złagodził dotychczasowe zasady funkcjonowania podmiotów gospodarczych z branży turystycznej, rozrywkowej i sportowo-rekreacyjnej. Podjęto decyzję o ich warunkowym otwarciu od 12 lutego, na kolejne dwa tygodnie.

  • hotele i obiekty noclegowe w ścisłym reżimie sanitarnym – do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Działalność restauracji hotelowych będzie ograniczona;  posiłki będą dostarczane do pokoi.
  • kina, teatry, filharmonie i opery w ścisłym reżimie sanitarnym – do 50 proc. dostępnych miejsc.
  • możliwość korzystania ze stoków i wyciągów narciarskich w reżimie sanitarnym.
  • możliwość uprawiania innych dyscyplin sportowych na otwartej przestrzeni, w tym także korzystania z  boisk, lodowisk i kortów tenisowych, a także z basenów krytych.

Dotychczasowe zasady funkcjonowania przedsiębiorstw

  • Działają wszystkie sklepy w galeriach i centrach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego.
  • Świadczenie usług gastronomicznych możliwe wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”.
  • W sklepach ograniczenie - maksymalnie 1 osoba na 10 mkw. w sklepach o powierzchni do 100 mkw. i 1 osoba na 15 mkw. w sklepach o powierzchni powyżej 100 mkw.
  • Likwidacja tzw. godzin dla seniora, które obowiązywały w godz. 10-12 od poniedziałku do piątku.
  • Otwarte galerie sztuki i muzea przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni.
  • Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test na Covid-19 wykonany na 48 godzin przed powrotem.
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

1.    50 proc. liczby miejsc siedzących, albo
2.    30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

  • W miejscach sprawowania kultu religijnego ograniczenie do maksymalnie 1 osoby na 15 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 metra i zakryć usta i nos.
  • W zgromadzeniu publicznym może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
  • Możliwość organizacji targów i wydarzeń wyłącznie online.
  • Zawieszenie funkcjonowania parków rozrywki.
  • Zakaz prowadzenia siłowni, klubów fitness i aquaparków.
  • Funkcjonowanie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w reżimie sanitarnym – zachowanie minimum 1,5 metra odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyłączeniem obsługi.
  • Zawieszenie działalności dyskotek i klubów nocnych.
  • Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe dostępne tylko dla sportu zawodowego i bez udziału publiczności.
  • Otwarte biblioteki publiczne i naukowe, ale przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

Nowe zasady od 12 lutego, ale nadal w reżimie sanitarnym

W ramach określonego reżimu sanitarnego rząd otwiera hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Rząd chce powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie nasze, ale też innych zawsze na pierwszym miejscu.

Wprowadzono nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Rząd twierdzi, że wsłuchuje się w głosy przedsiębiorców, ale też jest w stałym kontakcie z medykami; ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, chce wracać do normalności. Robi to z dużą ostrożnością. Wirus wciąż jest groźny – każdego dnia do szpitali trafiają kolejne osoby z Covid-19. Chce uniknąć nowej fali zachorowań. Nadmierne poluzowanie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby pacjentów. Dla niektórych Covid-19 jest chorobą śmiertelną. Dlatego otwieramy niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Nowe zasady. Nadal w reżimie sanitarnym

Luzujemy obostrzenia, ale na razie wprowadzamy łagodniejsze rozwiązania warunkowo – na dwa tygodnie. Najważniejsze dla nas są zdrowie i życie Polaków. Dlatego nadal – to bardzo ważne - obowiązują nas wszystkich zasady bezpieczeństwa.

NOWE OBOSTRZENIA - OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO

  • Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie
  • Nadal obowiązuje reżim sanitarny
  1. Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  3. Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
  4. Stoki otwarte.
  5. Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  6. Siłownie dalej zamknięte.
  7. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Bezpieczeństwo nadal najważniejsze

Koronawirus zaatakował ludzkie zdrowie, ale też i gospodarkę wielu państw na całym świecie. Zależy nam na ochronie życia Polaków. Pamiętamy też o potrzebujących teraz wsparcia przedsiębiorcach. Chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, ale każdy krok należy stawiać rozważnie. Stale przypominamy zatem, to bardzo ważne, że wiele zależy od nas samych. Wirus wciąż jest groźny. Możemy starać się go uniknąć myjące regularnie ręce, zachowując dystans, nosząc maseczki. Także zimą regularnie wietrzmy mieszkania. Te proste czynności mają duże znaczenie.

Największe nadzieje na pokonanie pandemii daje szczepionka przeciwko Covid-19. Od 27 grudnia 2020 r. w ponad 5 tys. polskich punktach przeprowadzono ok. 1,5 mln szczepień. Najpierw szczepionki podawane są osobom z ośrodków zdrowia, tym, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Szczepimy także seniorów, a w przyszłym tygodniu zaczniemy podawać szczepionki nauczycielom. Na efekty szczepień trzeba jeszcze trochę poczekać, jesteśmy nadal na początku tego procesu. Dlatego teraz – dbajmy o siebie i innych.

Premier Gowin o otwarciu hoteli: odmrażamy gospodarkę odpowiedzialnie i stopniowo

To przykład odpowiedzialnego, stopniowego, roztropnego odmrażania gospodarki – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, komentując decyzję rządu o otwarciu od 12 lutego hoteli, kin, teatrów oraz stoków narciarskich. Wicepremier zapowiedział, że wobec przedsiębiorców, którzy nadal są objęci obostrzeniami, będą kontynuowane wszelkie formy pomocy.

Minister wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Piotrem Glińskim oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili w piątek kolejne kroki w znoszeniu obostrzeń pandemicznych w gospodarce.

- "Jedyna rozsądna strategia to strategia krok po kroku" – wyjaśnił premier Morawiecki stopniowe odmrażanie gospodarki. - "Jeżeli zachowamy dyscyplinę i utrzymamy ten dwutygodniowy rytm stopniowego otwierania gospodarki, to myślę, że są przed nami dalsze etapy" – powiedział. - "Wszyscy pragniemy tego samego, aby życie wróciło na normalne tory, ale jeszcze musimy przez kilka, kilkanaście tygodni wytrzymać ten trudu okres restrykcji i ograniczeń, aby nasze życie gospodarce i społeczne wróciło na normalne tory" – stwierdził szef rządu. - "Rozwiązania zaproponowane przez premiera Mateusz Morawieckiego to przykład odpowiedzialnego, stopniowego, roztropnego odmrażania gospodarki" – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. 

Minister rozwoju, pracy i technologii podkreślił, że nawet przed dzisiejszą decyzją o kolejnych krokach w znoszeniu obostrzeń pandemicznych, Polska na tle innych państw europejskich ma najmniejsze restrykcje jeżeli chodzi o działalność gospodarczą. 

Podkreślił, że decyzja o otwarciu hoteli, teatrów, kin i stoków została podjęta w wyniku dialogu prowadzonego przez rząd ze środowiskami biznesowymi, także pod auspicjami prezydenta Andrzeja Dudy podczas spotkania z Radą Przedsiębiorczości. - "Wypracowaliśmy bardzo szczegółowe i mam nadzieję, że bardzo skrupulatnie realizowane reżimy sanitarne odpowiednie dla każdej branży" – podkreślił wicepremier. 

Jarosław Gowin zwrócił się do branż nadal objętych obostrzeniami: "Przedstawicieli tych branż proszę o cierpliwość, jesteśmy w stałym kontakcie i będziemy w stałym dialogu ze światem biznesu i reprezentantami pracowników" – powiedział. - "Wobec branż nadal objętych obostrzeniami wszelkie formy pomocy nadal będą kontynuowane, tak długo, jak długo te obostrzenia będą obowiązywać" – zapowiedział wicepremier. 

Podkreślił, że rząd i polskie społeczeństwo zdobyły się na ogromny wysiłek "praktycznej solidarności" w stosunku do polskich przedsiębiorców.

W ramach tarcz pomocowych skierowano do polskich firm już przeszło 182 mld zł – poinformował. W ciągu trzech tygodni z tarczy finansowej PFR 2.0 pomoc trafiła do łącznie 31 tys. 200 firm. 

Wicepremier poinformował, że skala pomocy wyniesie ok. 10 proc. PKB i tak rekordowe wysokie wsparcie plasuje Polskę w pierwszej trójce państw Unii Europejskiej przeznaczających na pomoc dla przedsiębiorców najwięcej środków.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika