„Poczta Polska” sprzeda lokal z bonifikatą...

Co zakłada rządowa propozycja nowelizacji ustawy o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska”?

28 sierpnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska”, przygotowany przez ministra infrastruktury. Trafił on do Sejmu.

Poczta Polska SA będzie mogła sprzedawać z bonifikatą samodzielne lokale mieszkalne najemcom, znajdujące się w należących do niej budynkach niemieszkalnych. Obecnie preferencyjna sprzedaż mieszkania możliwa jest wtedy, gdy jest ono usytuowane w budynku mieszkalnym należącym do poczty.

Porady prawne

Osoba wynajmująca mieszkanie na czas nieoznaczony w budynku mieszkalnym będącym własnością poczty może wykupić je z bonifikatą, o ile spółka zdecyduje się na jego sprzedaż. Natomiast wynajmujący mieszkanie w budynku niemieszkalnym poczty, nawet jeśli taki budynek nie jest jej potrzebny, nie ma takiej możliwości. Oznacza to zróżnicowanie statusu prawnego najemców w zależności od funkcji budynku, czyli w praktyce nierówność obywateli wobec prawa.

Znowelizowana ustawa przywraca stan prawny sprzed 10 listopada 2008 r., dzięki czemu możliwy będzie wykup mieszkań po preferencyjnych cenach przez wszystkich najemców lokali w budynkach poczty (mających zawarte umowy najmu na czas nieoznaczony) – bez względu na funkcję budynku, w którym są one usytuowane.

Uchwalenie ustawy nie spowoduje automatycznego wyzbycia się majątku przez pocztę, bowiem przy sprzedaży mieszkań na rzecz najemców spółka będzie kierować się kryterium społecznym i rachunkiem ekonomicznym.

Kiedy zmiany mają wejść w życie?

Przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika