Konferencja naukowa z udziałem ministra Klicha

20.11. Warszawa. W czwartek, w Centrum PCC (ul. Kopernika 30, I piętro), odbyła się konferencja naukowa pt. „Siły Zbrojne RP wobec nowych wyzwań. Ku armii zawodowej", w której uczestniczył Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich oraz Sekretarz Stanu w MON Czesław Piątas.

Podczas wystąpienia inauguracyjnego, zwracając się do organizatorów konferencji Minister Obrony podziękował za stworzenie w szerokim gronie naukowym i eksperckim, „szansy dyskusji i na spojrzenie, w ujęciu retrospektywnym jak i przyszłościowym, gdyż właśnie po roku dokonujemy przeglądu co zostało  zrobione w procesie profesjonalizacji". Minister przypomniał, że profesjonalizacja stanowi jeden z priorytetów w działalności ministerstwa obrony narodowej. Jej ocena jest jednym z elementów transformacji Sił Zbrojnych, która składa się z dwóch zasadniczych wymiarów: profesjonalizacji czyli uzawodowienia  (kadry, nowych metod i standardów szkolenia, unowocześnienie sprzętu, wprowadzenie nowych, sprawniejszych struktur organizacyjnych, lepszych struktur dowodzenia ) oraz modernizacji technicznej. Armia w pełni zawodowa gwarantuje odpowiednie zdolności ekspedycyjne, kompatybilność sprzętową oraz interoperacyjność z partnerami zewnętrznymi. Ponadto, musi być w pełni uzawodowiona dla prowadzenia skutecznych i sprawnych działań międzynarodowych oraz przygotowań w celu ewentualnej obrony granic państwa. Bogdan Klich wyraził głębokie przekonanie, iż „musimy mieć zwiększone zdolności do samodzielnego działania, by sprawnie reagować na potencjalne zagrożenia zewnętrzne. Minister wyraził zadowolenie, iż społeczeństwo, w tym młodzież, która myśli o związaniu swojej kariery z wojskiem, popiera ideę wojska zawodowego, o czym świadczą sondaże opinii publicznej. Minister przypomniał o już wprowadzonych zasadniczych zmianach i trwających pracach legislacyjnych np. uchwalonej „małej" nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony wprowadzającej stopień „szeregowego zawodowego", małej noweli ustawy pragmatycznej oraz 6 rozporządzeniach. Ponadto, został przedstawiony już wprowadzony w życie system motywacyjny, w którym nie jest ważne tylko uposażenie, które systematycznie wzrasta, ale także różne, dodatkowe składniki motywacyjne.

Porady prawne
W ostatnim czasie wydano rozporządzenie wprowadzające nową metodologię w naliczaniu dodatków za długoletnią służbę wojskową, pozwalającą zachęcić do pozostania w wojsku jak i nowych kandydatów, zmieniono zasady naliczania dodatków za służbę pełnioną w warunkach szkodliwych oraz dodatku rozłąkowego. Szef resortu przypomniał, że „uposażenia  kadry w roku 2008 wzrosły w stosunku do roku ubiegłego o 12%, a w roku 2009 planowany jest wzrost średnio o 7%, przy czym wysokość podwyżek będzie wyższa dla żołnierzy niższych stopniem, dla których wskaźnik ten wzrośnie odpowiednio   13-26%". Analizując stan liczebny SZ, minister powiedział, że obecnie mamy ok. 80tys. żołnierzy zawodowych, a wbrew opinii krytyków należy pozyskać, jedynie „kilkanaście tysięcy ochotników, co jest w pełni wykonalne, by osiągnąć docelową liczbę 120 tys do 31.12.2010".

Organizatorem konferencji był Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowy program spotkania:

Otwarcie konferencji - prof. Edward Haliżak, dyrektor ISM UW; 
wystąpienie inauguracyjne - Bogdan Klich, minister obrony narodowej; 
- Panel I - Wyzwania polityczne - prowadzący prof. Roman Kuźniar;
a) Polityka i armia zawodowa - poseł Janusz Zemke, przewodniczący Sejmowej Komisji ON;
b) Społeczne aspekty profesjonalizacji - prof. Antoni Kamiński, ISP PAN;
c) Ekonomiczne aspekty profesjonalizacji - prof. dr hab. Mirosław Sułek, ISM UW;
-  Panel II - Wyzwania militarne - prowadzący gen. prof. Bolesław Balcerowicz, ISM UW;
a) Problemy modernizacji armii zawodowej - Lech Kościuk, dyrektor Departamentu Transformacji MON;
b) Struktura i wielkość Sił Zbrojnych RP - dr Andrzej Karkoszka, dyrektor w PricewaterhouseCoopers;
c) wojsko zawodowe i zobowiązania międzynarodowe - ambasador Jerzy M. Nowak, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
-  podsumowanie konferencji - prof. Roman Kuźniar, ISM UW.  

Źródło: www.mon.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika