Bank ziemi przejmie więcej nieruchomości
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, który jest w Sejmie, zakłada wprowadzenie rozwiązań służących sprawnej realizacji programu Mieszkanie Plus; chodzi o zwiększenie zasobu gruntów, które będzie można wykorzystać na cele mieszkaniowe przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) oraz wprowadzenie przepisów umożliwiających pozyskiwanie przez KZN nieruchomości stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i efektywniejszy udział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Agencji Mienia Wojskowego (AMW) w zasilaniu Zasobu Nieruchomości gruntami, które będą mogły być wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe.
63 tysiące Mieszkań Plus na gruntach pozyskanych przez Krajowy Zasób Nieruchomości
Nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości zapewni atrakcyjne grunty, na których będą realizowane inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. Obecnie w zasobach KZN znajduje się 115 lokalizacji w całej Polsce, na których może powstać 63 tysiące dostępnych cenowo mieszkań. Wśród pozyskanych nieruchomości większość stanowią tereny należące do Agencji Mienia Wojskowego i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
- "Stoimy dziś na warszawskiej działce u zbiegu ulic Gilarskiej i św. Wincentego. To ponad 4,5 hektarowy grunt, na którym powstanie osiedle na 700 mieszkań. Ta atrakcyjna, dobrze skomunikowana lokalizacja jest jedną z wielu, które już znajdują się w zasobie KZN. Dzięki nim i projektom realizowanym przez spółkę PFR Nieruchomości w samej Warszawie powstanie ponad 15 tysięcy mieszkań w ramach rządowego programu. Mieszkanie Plus jest tańsze dla najemców niż kredyt hipoteczny o 24%, a dzięki dopłatom do czynszu Mieszkanie na Start nawet o 34%. Dziś pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o KZN, po jej przyjęciu będziemy gotowi, by rozpocząć realizację 100 tysięcy mieszkań, o których mówił premier Mateusz Morawiecki" – zaznaczał podczas konferencji prasowej Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Krajowy Zasób Nieruchomości dokonał inwentaryzacji blisko pół miliona działek, które zostały poddane wieloaspektowym analizom dotyczącym m.in. oceny zanieczyszczenia gruntu, oceny warunków posadowienia inwestycji, a także opinii prawnych, podatkowych oraz architektonicznych. W ich wyniku wyselekcjonowano 500 działek, na których będą realizowane inwestycje mieszkaniowe.
- "Dziś w granicach administracyjnych miast jest prawie milion hektarów gruntów rolnych. Dzięki tym zasobom i dobrej współpracy możemy wspólnie realizować tę ważną społecznie misję jaką jest program Mieszkanie Plus. Między innymi dlatego do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wpisaliśmy także cele mieszkaniowe" – podkreślał Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
- "Bierzemy aktywny udział w procesie przekazywania gruntów, czego dowodem jest teren, na którym dziś jesteśmy. Cieszymy się, że możemy być częścią programu Mieszkanie Plus" – mówił Grzegorz Pięta, p.o. dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Zmiany dot. odpłatności
Zmienione zapisy ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości dotyczą m.in. odpłatności za grunty dla KOWR oraz AMW – ma ona wynosić 90 proc. ceny rynkowej przekazanych gruntów, natomiast 10 proc. – trafi do KZN. Zasób będzie także mógł tworzyć spółki celowe – nie tylko z JST jak do tej pory – ale także m.in. ze spółkami Skarbu Państwa, czy funduszami inwestycyjnymi. Projekt znosi także czynsze normowane.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?