Kraków: ZUS i WUP dla osób pracujących na terenie UE

Krakowski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy kolejny raz zorganizują bezpłatne seminaria dla osób zainteresowanych wyjazdem za granicę w celach zarobkowych. 17 lutego wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość uzyskania informacji dotyczących kwestii istotnych przed podjęciem pracy na terenie UE jak i po powrocie do kraju. Na każde pytanie odpowiedzą specjaliści z Krakowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie a także Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Podczas spotkania każdy będzie mógł uzyskać informacje dotyczące kwestii istotnych przed podjęciem zatrudnienia za granicą oraz po powrocie do Polski: poznać prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem w poszczególnych krajach Unii Europejskiej (zagadnienia takie jak m.in.: choroba, macierzyństwo, renty i emerytury), dowiedzieć się o możliwościach zatrudnienia, stażów i nauki w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz jak radzić sobie w sytuacjach naruszenia praw pracowniczych przez pracodawców zagranicznych czy też poznać zasady uznawania wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowych zdobytych w państwach Unii Europejskiej.

Porady prawne

Specjaliści udzielą także informacji na temat zasiłków dla bezrobotnych powracających do kraju po zakończeniu zatrudnienia w innym kraju (zaświadczenia E 301, E 302, E 303), podpowiedzą też jak przeprowadzić rozliczenia podatkowe z uwzględnieniem dochodów z zagranicy, itd.

Seminarium "O czym warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę i po powrocie do Polski - praca, nauka, staże zawodowe w Europie" odbędzie się we wtorek, 17 lutego 2009 r. w budynku Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Plac Na Stawach, piętro 3, pokój 306.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00 i trwać będzie do 15:00.

Robert Kordaszewski
Rzecznik Prasowy
ZUS/O w Krakowie

Źródło: http://e-inspektorat.zus.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika