Środki na budownictwo społeczne i komunalne
Kolejne miliony złotych na budownictwo społeczne i komunalne
Blisko 400 mln zł zasili budżet Funduszu Dopłat dzięki decyzji ministra Krzysztofa Paszyka. To kolejne wsparcie gmin w budowie mieszkań dla osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej.
- "We współpracy z Ministerstwem Finansów i BGK uruchomiliśmy dodatkowe środki finansowe z Funduszu Dopłat. To pieniądze, które przełożą się na konkretne mieszkania i pomogą rodzinom, które są w trudnej sytuacji. Budownictwo społeczne i komunalne jest fundamentem polityki mieszkaniowej. Zwiększenie Funduszu Dopłat o kolejne środki finansowe to wyraźny sygnał: państwo stoi po stronie samorządów, które chcą poprawiać warunki mieszkaniowe swoich mieszkańców. Tak wygląda odpowiedzialne państwo w działaniu, które nie tylko mówi i obiecuje, ale działa sprawczo" – podkreślił minister Krzysztof Paszyk.

BGK, który jest operatorem programu budownictwa społeczno-komunalnego (BSK) już jest w trakcie podpisywania pierwszych umów z gminami, z wykorzystaniem dodatkowych środków.
Dodatkowa kwota umożliwi zakwalifikowanie do objęcia finansowaniem ponad 50 inwestycji mieszkaniowych. A to oznacza możliwość utworzenia lub modernizacji ponad 1,4 tys. lokali.
Tylko do końca maja tego roku BGK, w ramach programu BSK, podpisał już121 umów finansowego wsparcia na kwotę 544 mln zł. Umowy te dotyczą utworzenia blisko 2,9 tys. lokali mieszkalnych.
Program BSK
Rządowy program BSK to bezzwrotne finansowe wsparcie z budżetu państwa rozwoju budownictwa zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe osób o niższych dochodach oraz budownictwa wspomaganego. Dofinansowanie wynosi aż do 80% kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia.
Gminy mogą sfinansować z projektu utworzenie lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, mieszkań chronionych, lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń. Finansowanie obejmuje zarówno nowe inwestycje mieszkaniowe, jak i remonty lub też przebudowę budynków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?