Najważniejsze tematy sesji PE (22-25 września 2008 r.)
Dwa obszerne pakiety legislacyjne dla rynku telekomunikacyjnego oraz w sprawie bezpieczeństwa żeglugi morskiej przyjmie Parlament Europejski na nadchodzącej sesji plenarnej. Komisja i Rada przedstawią ostatni z projektów legislacyjnych wchodzących w skład pakietu socjalnego poświęcony korzystaniu przez pacjentów z usług zdrowotnych w krajach Unii. Posłowie zajmą się również bieżącym problemem, jakim jest niestabilna sytuacja na światowych rynkach finansowych i możliwymi konsekwencjami dla europejskiej gospodarki.
W porządku obrad sesji znalazły się także sprawozdania, w których posłowie nawołują do uznania otyłości za chorobę przewlekłą, a także objęcia blogów internetowych zasadami, które obowiązują w przypadku wszystkich innych rodzajów publikacji. Parlament Europejski proponuje również, by dzień 23 sierpnia ogłosić Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, którego celem będzie upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji.
W tym tygodniu w Brukseli
Głosowanie nad pakietem telekomunikacyjnym. Parlament podda pod głosowanie pakiet telekomunikacyjny, który nowelizuje dotychczasowe przepisy i dostosowuje je do szybko postępujących zmian technologicznych i rozwoju tego segmentu rynku. Debata nad czterema propozycjami wchodzącymi w skład pakietu odbyła się podczas poprzedniej sesji plenarnej - wtorek, 23.09.
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Parlament Europejski proponuje, by dzień 23 sierpnia ogłosić Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, którego celem będzie upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a jednocześnie ściślejsze zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji - poniedziałek, 22.09.
Prezentacja pakietu socjalnego - cz.2 (opieka zdrowotna). Rada i Komisja przedstawią posłom ostatni z trzech projektów legislacyjnych wchodzących w skład nowego pakietu socjalnego dotyczący ułatwień w korzystaniu przez pacjentów z systemu opieki zdrowotnej w innych krajach europejskich. Na poprzedniej sesji posłowie zapoznali się z założeniami dwóch pozostałych propozycji dotyczących ochrony przed dyskryminacją ze względu na wyznanie lub poglądy, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną oraz europejskich rad zakładowych czwartek, 25.09.
Bezpieczeństwo na morzu: Trzeci pakiet morski w drugim czytaniu. Do rozpatrzenia w drugim czytaniu wraca do Parlamentu Europejskiego pakiet wniosków legislacyjnych opracowanych z myślą zwiększeniu bezpieczeństwa w transporcie morskim. Trzeci pakiet morski zawiera propozycję rozwiązań, które umożliwią prowadzenie aktywnej polityki w zakresie żeglugi morskiej i zapewnią warunki dla rozwoju uczciwej konkurencji operatorom, którzy spełniają międzynarodowe standardy bezpieczeństwa - wtorek, 23.09.
Otyłość powinna być uznana za chorobę przewlekłą. Otyłość powinna być uznana za chorobę przewlekłą, uważają posłowie i apelują o podjęcie starań przeciwdziałających piętnowaniu osób, które są najbardziej narażone na problemy zdrowotne związane z odżywianiem, nadwagą i otyłością ze względu na uwarunkowania kulturowe, na choroby (np. cukrzyca), lub na zaburzenia łaknienia (anoreksja, bulimia) - środa, 24.09.
Walka z terroryzmem i ochrona danych osobowych. Walka z terroryzmem nie powinna ograniczać swobody wypowiedzi, uważa Komisja Wolności Obywatelskich PE, która przygotowała opinie do projektu zmiany decyzji w sprawie zwalczania terroryzmu. W projekcie zmiany decyzji ramowej proponuje się dodanie definicji trzech nowych przestępstw - publicznego podżegania do popełnienia popełniania przestępstw terrorystycznych, rekrutacji terrorystów i ich szkolenia - wtorek, 23.09.
Koncentracja i pluralizm mediów w Unii Europejskiej. Posłowie poddadzą pod głosowanie sprawozdanie, w którym wzywają do ochrony pluralizmu mediów i do zapewnienia wszystkim obywatelom UE dostępu do swobodnych i zróżnicowanych środków masowego przekazu. Największe kontrowersje budzi zapis dotyczący blogów internetowych, ale Parlament zwraca też uwagę, że w pogoni za zyskiem media mogą zatracić zdolność pełnienia roli "stróża demokracji" - poniedziałek, 22.09.
Ceny energii i sytuacja na światowych rynkach finansowych. Oprócz debaty o rosnących cenach energii i ropy, Parlament Europejski przeprowadzi także debatę poświęconą sytuacji na światowych rynkach finansowych i jej skutkom dla gospodarki europejskiej - środa, 24.09.
Sytuacja na światowych rynkach finansowych i jej skutki dla gospodarki europejskiej. Zamiast zaplanowanej dyskusji o rosnących cenach energii i ropy, Parlament Europejski przeprowadzi debatę poświęconą sytuacji na światowych rynkach finansowych i jej skutkom dla gospodarki europejskiej - środa, 24.09.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?