Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla obszarów wiejskich
Prezydent podpisał ustawę z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Co przewidują nowe przepisy?
Ustawa dotyczy wsparcia dla rolników oraz małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu lub rozwojem produktów rolnych, szczególnie dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.
Ustawa umożliwi wdrożenia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 działania pt. „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19”. Pomoc w ramach tego działania będzie udzielana w formie jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników przyznawanej oraz wypłacanej na podstawie decyzji administracyjnej, na wniosek o przyznanie pomocy, będący jednocześnie wnioskiem o płatność.
Wnioski o wsparcie powinny zostać zatwierdzone do dnia 31 grudnia 2020 r.
Wysokość pomocy w ramach ww. działania w Rzeczypospolitej Polskiej będzie uzależniona od rodzaju prowadzonej produkcji, przede wszystkim zwierzęcej, i ustalana według wzoru, który uwzględnia skumulowaną kwotę pomocy przysługującą rolnikowi w związku ze wszystkimi rodzajami i skalą prowadzonej przez niego produkcji rolnej, oraz będzie zakładała możliwość korygowania tej kwoty w zależności od kursu euro oraz łącznej wysokości pomocy przysługującej wszystkim rolnikom spełniającym warunki.
Kiedy zmiany wchodzą w życie?
Z uwagi na konieczność jak najszybszego uruchomienia naboru wniosków, ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?