Nowe zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie systemu wynagrodzeń

Komisja Europejska przyjęła nowe zalecenia w sprawie systemów wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na rynku regulowanym oraz w sprawie polityki wynagrodzeń w sektorze usług finansowych. Obowiązujące zalecenia z roku 2004 nie obejmują problemów związanych z wynagrodzeniami wykraczającymi poza kadry menadżerskie i instytucje finansowe oraz nie zawierają wymogu wynagrodzenia kadr zarządzających zgodnie z interesem spółek w długim okresie. Celem Komisji jest wzmocnienie mechanizmu monitorowania oraz zwiększenie skuteczności stosowania obydwu zaleceń.

Komunikat Komisji z dnia 4 marca 2009 r. zapowiada wprowadzenie nowych zaleceń w sprawie wynagrodzeń dyrektorów spółek w sektorze usług finansowych, poprzez uwzględnienie:
- proporcjonalności wynagrodzeń dokonywanej za pomocą analizy porównawczej wynagrodzeń dyrektorów w stosunku do wynagrodzeń innych dyrektorów wykonawczych oraz pracowników (tzw. benchmarking)
- limitu wielkości odpraw i zakazu ich wypłaty w przypadku niepowodzenia
- wymogu równowagi między wynagrodzeniem stałym a zmiennym oraz powiązanie wynagrodzenia zmiennego z określonymi wymiernymi kryteriami wynikowymi w celu wzmocnienia zależności między wynikami a płacą
- minimalnego okresu nabywania uprawnień do akcji i opcji na akcje oraz utrzymanie przynajmniej minimalnej części akcji do końca okresu zatrudnienia jak również umożliwienie odzyskiwania wynagrodzenia zmiennego wypłaconego na podstawie danych, które okazały się nieprawdziwe
- zasad ujawniania informacji akcjonariuszom i zwiększenie odpowiedzialności akcjonariuszy.

Problem nie dotyczy poziomu wynagrodzeń dyrektorów, lecz rozbieżności pomiędzy wynagrodzeniami, a wynikami. Rozbieżności te wynikają z problemów strukturalnych umów motywacyjnych, nadużywaniu odpraw oraz słabego nadzoru nad procedurami przyznawania wynagrodzeń. Różnice w wynagrodzeniach mogą przyczynić się do zakłóceń na rynku wewnętrznym wywołanych arbitrażem regulacyjnym.

Komisja wzywa także państwa członkowskie do wzmocnienia roli i funkcjonowania komisji do spraw wynagrodzeń w celu prowadzenia racjonalnej polityki wynagrodzeń. Nowe zasady dotyczą obowiązku unikania konfliktu interesów konsultantów do spraw wynagrodzeń, uczestnictwa członków w walnych zgromadzeniach na których omawiana jest deklaracja dotycząca wynagrodzeń i założenie, że przynajmniej jeden z członków komisji jest ekspertem w dziedzinie wynagrodzeń.

Porady prawne



Komisja Europejska przedstawiła również zalecenia w sprawie wynagrodzeń w sektorze usług finansowych oraz mają zastosowanie do wszystkich kategorii personelu, mającego wpływ na profil ryzyka instytucji finansowych. Nowe zalecenia Komisji dotyczą struktury wynagrodzeń, procesów opracowywania i funkcjonowania polityki wynagrodzeń, równowagi między strukturą, ładem korporacyjnym, ujawnieniem informacji i nadzorem, ujawnienia polityki wynagrodzeń zainteresowanym stronom i kontroli nadzorczej. Polityka wynagrodzeń powinna być zgodna z zasadami rozważnego i efektywnego zarządzania ryzykiem. Należy również wypracować odpowiednią równowagę między stałymi, a zmiennymi składnikami wynagrodzenia. W opinii Komisji wszystkie instytucje finansowe powinny mieć prawo odzyskania wypłaconych już premii w momencie, gdy dane okażą się nieprawdziwe.

Nowe zalecenia polityki wynagrodzeń powinny być przejrzyste i dokładnie udokumentowane, okresowo aktualizowane, oraz muszą zawierać środki pozwalające unikać konfliktu interesów. Członkowie zarządów i inni pracownicy, którzy są odpowiedzialni za politykę wynagrodzeń w danej instytucji finansowej, powinni być niezależni, a personel musi znać kryteria wynagrodzeń i posiadać dostęp do procesu własnej oceny. Zasady racjonalnej polityki wynagrodzeń w połączeniu z zasadami skutecznego zarządzania ryzykiem powinny zostać w jak największym stopniu wykorzystywane przez instytucje finansowe.

W czerwcu Komisja Europejska zajmie się kwestią polityki wynagrodzeń w bankach oraz przedsiębiorstwach inwestycyjnych i przedstawi wnioski przeglądu dyrektyw w sprawie wymogów kapitałowych. Ocena stosowania obydwu zaleceń przez państwa członkowskie zostanie przedstawiona w przyszłym roku.

Pełny tekst obu zaleceń Komisji Europejskiej jest dostępny na stronach:
http://ec.europa.eu/internal_market/company/docs/directors-remun/COM(2009)_211_PL.pdf
http://ec.europa.eu/internal_market/company/docs/directors-remun/directorspay_290409_pl.pdf

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika