Nowy system rozliczania szpitali z NFZ
18 czerwca Jacek Paszkiewicz - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawił na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia informacje na temat nowego systemu rozliczeń NFZ ze szpitalami - systemu Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), który obowiązywał będzie już od 1 lipca br.
System ten przyporządkowuje pacjentów z różnymi dolegliwościami do grup, których leczenie wiąże się z podobnymi kosztami i podobnym podejściem diagnostycznym. System ten jest zalecany przez Unię Europejską. Funkcjonuje już od wielu lat m.in. w USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Grecji, Rumunii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Belgii, Holandii, we Włoszech, na Węgrzech i w Republice Czeskiej.
Jego wprowadzenie powinno skutkować zwiększeniem efektywności pracy szpitali, a pod warunkiem właściwego kodowania procedur ze zwiększeniem przychodów szpitali. Program pilotażowy, który był przyczyną opóźnienia wprowadzenia tego systemu rozliczeń (system miał obowiązywać już od 1 maja) ukazał skutki, jakich możemy oczekiwać po jego wprowadzeniu.
Prezes NFZ - w oparciu o wyniki pilotażu - zapewnił, że w przypadku właściwego jego stosowania zakłady opieki zdrowotnej pozyskają więcej środków na swoje funkcjonowanie, tj. po wprowadzeniu tego systemu przychody szpitali zwiększą się średnio o 12%. Poinformował również, że NFZ posiada środki na sfinansowanie tych większych wydatków. Pilotaż wykazał też, że szpitale mają problemy z właściwym stosowaniem tego systemu, dlatego też przewiduje się wprowadzenie okresu przejściowego, o czym informuje NFZ na swoich stronach internetowych.
O ile senatorowie byli zgodni, że system ten należy wprowadzić, byli również zaniepokojeni tym, że szpitale nie zdążą dostosować się do nowego systemu rozliczeń, co może grozić nowymi konfliktami społecznymi w zaognionej juz sytuacji w służbie zdrowia, a także problemami z płynnością finansową zakładów opieki zdrowotnej. Prezes NFZ zapewniał, że dzięki zaproponowanemu okresowi przejściowemu system ten będzie łatwiejszy do wprowadzenia. Liczy się on jednak z licznymi problemami, które wystąpią w trakcie wprowadzania tego systemu. Podkreślił jednocześnie, iż system ten jest korzystny, ponieważ ma charakter porządkujący i zwiększa efektywność funkcjonowania szpitali.
System ten powinien pozytywnie wpłynąć na sytuację w służbie zdrowia, w tym na strumień finansowania służby zdrowia. Powinien więc przyczynić się do efektywniejszego gospodarowania środkami wpłacanymi pod postacią składek zdrowotnych do NFZ, a będących jednocześnie częścią składową pozapłacowych kosztów pracy.
Źródło: Polska konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan; www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?