Nowy taryfikator punktów karnych

Za pisanie SMS-ów podczas jazdy czy blokowanie skrzyżowania będą kary. Prace nad zmianami dobiegły końca.

Wprowadzi je nowelizacja rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

Dokument został już podpisany przez szefa MSW. - Muszą go podpisać jeszcze dwaj ministrowie: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz minister sprawiedliwości - tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych.

Później rozporządzenie trafi do publikacji w Dzienniku Ustaw. Od tego czasu wystarczy 30 dni, by policjanci mogli karać nas według nowego taryfikatora. Nastąpi to najpewniej już na początku maja.

Co przyszykowano dla kierowców? – Będzie przykładowo 5 punktów karnych dla osób, które prowadząc auto rozmawiają przez telefon trzymając słuchawkę lub piszą SMS-y podczas jazdy – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl podinspektor Włodzimierz Mogiła z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Nowy taryfikator punktów karnych powinien zmobilizować kierowców do większego przestrzegania przepisów – dodaje podinspektor.

Podczas prac nad rozporządzeniem pojawiły się liczne uwagi. Uwzględniono np. tę, która zakłada 2 punkty karne za zmianę pasa ruchu na skrzyżowaniu bez włączonego kierunkowskazu. – Jest to nagminnie popełniane naruszenie – twierdzą autorzy zmian.

Nowy taryfikator – punkty karne za wybrane wykroczenia

Rodzaj wykroczenia

Tyle punktów jest teraz

Tyle punktów będzie po zmianach

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych


0


5

Rozmowa przez telefon komórkowy trzymając słuchawkę

0

5

Przewóz dzieci bez fotelika

3

6

Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku)

1

4

Ciągnięcie za pojazdem osób na nartach, sankach lub wrotkach


0


5

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu

8

10

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania


5


6

Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej

8

10

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi


9


10

Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi

8

10

Wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy


0


2

Zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych

0

3

Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie


3


5

Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP

0

2

Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym


0


3

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym

0

3

.

Włodzimierz Mogiła z katowickiego wydziału ruchu drogowego przypomina, że konsekwencje otrzymania punktów karnych mogą okazać się bardzo dotkliwe. Chodzi o to, że jeśli w ciągu roku kierowca uzbiera więcej niż 24 punkty, straci prawo jazdy. W przypadku świeżych kierowców – mających uprawnienia niecały rok – limit wynosi 20 punktów. Dokument można odzyskać dopiero po ponownym zdaniu egzaminu.

- Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli mają np. prawo jazdy na motocykl i samochód, nie odzyskają odebranego dokumentu, jeśli nie zdadzą dwóch egzaminów – zaznacza Włodzimierz Mogiła.

Jest tak dlatego, że ilość punktów karnych dotyczy kierowcy, a nie określonego uprawnienia. Nie ma zatem znaczenia, czy przekroczenie punktów nastąpiło w wyniku popełnienia wykroczenia na motocyklu, czy podczas prowadzenia samochodu. Wraz z zatrzymaniem prawa jazdy kierowca traci możliwość kierowania wszystkimi pojazdami. Co prawda możliwe jest powtórzenie egzaminu na jedną kategorię, ale wiąże się to z koniecznością wyrobienia nowego prawa jazdy.

NOWY TARYFIKATOR PUNKTÓW KARNYCH W JEDNYM PLIKU

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (9)

stif

4.1.2013 14:14:15

Re: Nowy taryfikator punktów karnych

To jest totalitaryzm................chodzi tylko o to ,aby gnębić ludzi i wyciągnąć kasę od i tak biednego narodu........o jakim bezpieczeństwie mówią te gadające głowy ..........łata na łacie na drogach a na łacie dziura ......szok

kierowca

12.4.2012 18:38:45

Re: Nowy sposób na kasę tzn. wyciągnecie większej ilości pieniędzy z portfela !

Jak wiadomo zmotoryzowani a konkretnie kierowcy w mniemaniu urzędników czy decydentów -to dojne krowy lub kury znoszące złote jaja czy skarbonka bez dna ?Jednak - chodzi tu głównie o kasę tz, wyciągncie większej ilości pienedzy z kieszeni kierowców .Niech nie ściemniają czy wciskają kitu np.celebryci telewizyjni i demagodzy rządowi ,że chodzi o poprawę bezpiczeństwa bo wiemy ,że chodzi przede wszystkim o zasilenie budżetu pańswa czy gminy . Między innymi wysyp fotoradarów ma na celu ściągnięcie pieniędzy w ramach strategi finansowej rządu lub urzędników z gminy .Jest grupa ekspertów powiązanych z rządem i ministrem która ma na celu zastanawianie się w jaki to sposób jeszcze wyrwać prawnie lub nowelizacją przepisów jeszcze więcej pieniędzy od społeczeństwa i temu ma służuć zaostrzenie przepisów i kaealności .

Andrzej STAWSKI

8.4.2012 13:25:23

Re: Nowy taryfikator punktów karnych

Proponuję wprowadzić jeszcze jeden punkt. Wsiadanie do samochodu za kierownicę 24 pkt.

zibi

6.4.2012 11:20:10

Re: Nowy taryfikator punktów karnych

Zaparkować na miejscu dla niepełnosprawnych( 5 punków)może się przytrafić chociażby z powodu niewyrażnego lub braku oznaczenia(wyroczenie nieświadome podlegające ukaraniu),ale jak się to ma o zgrozo do ciągnięcia za samochodem osób na nartach,sankach czy rolkach(tagże 5 punktów) Proponuję 2 punkty za parkowanie i 15 z ciągnicie za samochodem osób.

A. Murawski

6.4.2012 8:7:22

Re: Nowy taryfikator punktów karnych

a co z jedzeniem kanapek , masturbacją, seksem, modlitwą w czasie jazdy. Przecież to stokrotnie więcej absorbuje uwagę niz rozmowa telefoniczna. nawet ukryty biskup to przegapił. Wiadomo,że nie chodzi o bezpieczeństwo ale o nabicie kasy producemntom aparatów głośnomówiących Pan Bóg przegapił w 10-ciu przykazaniach "nie kłam"

Tadeusz, Warszawa

6.4.2012 8:3:9

Re: Nowy taryfikator punktów karnych

:) Jedyna bezpieczna jazda to pozostawanie w bezruchu i to z dala od miejsc dopuszczonych do ruchu. Podobnie wygląda wychowywanie dzieci do dorosłości przez obwijanie ich folią bombelkową - aby nigdy nic im się nie mogło stać. Teraz poważniej. Na kursach trzeba uczyć przykładów i praktyki sprawnego myślenia oraz wymagać stosowania takiego myślenia w ambitniejzych sytuacjach drogowych za kierownicą (chociaż na parę reakcji wzajemnych innych kierowców do przodu i dynamiki swego pojazdu - trochę jak w szachach błyskawicznych) a te panie i ci panowie, którzy nie są w stanie tego trwale osiągać, nie powinni przechodzić tego etapu egzaminacyjnego. Obecne wymagania, zdominowane przez biegłość w testach na formalne przepisy, obrazki i pokaz paru manewrów na placu i na ulicy to o wiele za mało, szczególnie że szkolenie jest krótkie ale względnie drogie. Chyba, że będziemy wydawać pełne prawa jazdy (dla ludzi umiejących myśleć zamias wachać się) oraz pozwolnia na prowadzenie małych i powolnych samochodzików dla pozostałych (takie odpowiedniki praw na motocykle i motorowery) ale i to zbyt niebezpeiczne :)

dffd

5.4.2012 11:41:48

Re: Nowy taryfikator punktów karnych gotowy

nie ma to jak polskie metody na poprawę bezpieczeństwa. A swoja droga typowo dla Polski (kraju komuchów) wyłacznie się wprowadza kary. Nie ma prpoagowania bezpieczenej jazdy itp. Niektóre z tych sankcji sa bezsensowne - parkowanie jako ruch drogowy ? A to ciekawe ! Wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli nie mozna zjechać itp to też dziwne bo znam takie miejsca że jak sie nie wjedzie na i nei stanie, to praktycznie w godzinach zwiększonego ruchu nie da się wjechać atk aby móc z niego od razu zjechać - przejazd zatem jest niemożliwy !

kierownik kierown

5.4.2012 11:3:20

Re: Nowy taryfikator punktów karnych gotowy

No pewnie ze obowiązuje. Zmiany maja byc dopiero od 2013 roku.

nie_z_krakowa

5.4.2012 10:55:15

Re: Nowy taryfikator punktów karnych gotowy

"Włodzimierz Mogiła z katowickiego wydziału ruchu drogowego przypomina, że konsekwencje otrzymania punktów karnych mogą okazać się bardzo dotkliwe. Chodzi o to, że jeśli w ciągu roku kierowca uzbiera więcej niż 24 punkty, straci prawo jazdy. " Czyli "kasacja" punktów po roku nadal obowiązuje?

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Konto punktów karnych - kiedy się opróżni?

  Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy? Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że za nami kolejny długi weekend. Wielu spędziło go w drodze. Kiedy (...)

 • Liczba punktów karnych po wakacjach...

  Zanim zaplanujesz przyszłoroczny urlop, sprawdź ile kosztował Cię tegoroczny. Nie, nie chodzi o pieniądze, a o konto Twoich punktów karnych. Jeżeli macie coś na sumieniu, możecie to (...)

 • Nie będzie kar za złożenie JPK_VAT za lipiec 2019 r. po terminie

  Ministerstwo Finansów poinformowało o braku kar za złożenie JPK_VAT za lipiec 2019 r. po terminie, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 r.

 • Będzie unijna baza danych biometrycznych

  Rada UE i Parlament Europejski zatwierdziły wniosek Komisji dotyczący stworzenia unijnego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych odnoszącego się do skazanych obywateli państw (...)

 • Nowy taryfikator kar dla spółek publicznych

  Emitenci akcji dopuszczonych lub wprowadzonych do obrotu w ramach krajowego rynku zorganizowanego przygotowują się aktualnie na nadejście rewolucji w wypełnianiu obowiązków informacyjnych, (...)

NA SKÓTY