Opieka zdrowotna nad uczniami w każdej szkole

Celem ustawy jest zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki.

Co przewiduje ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami?

Ustawa ma na celu zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły, oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, udzielanych w ramach tej opieki.

Porady prawne

Ustawa zmierza do zintegrowania działań osób sprawujących opiekę zdrowotną nad uczniami oraz umożliwienia podjęcia rzeczywistej współpracy z rodzicami i pełnoletnimi uczniami. Opieka zdrowotna nad uczniami realizowana w szkole obejmie profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych oraz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych.

Profilaktyczną opiekę zdrowotną sprawować będzie pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna, a opiekę stomatologiczną nad uczniami – lekarz dentysta. W zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, w sprawowaniu opieki stomatologicznej nad uczniami będzie mogła uczestniczyć również higienistka stomatologiczna.

Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna będą sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w gabinecie profilaktyki zdrowotnej zlokalizowanym w szkole, a w przypadku braku takiego gabinetu w szkole – w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Lekarz dentysta będzie mógł sprawować opiekę stomatologiczną nad uczniami w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole, gabinecie dentystycznym zlokalizowanym poza szkołą albo dentobusie.

Podmiotami monitorującymi opiekę zdrowotną nad uczniami będą wojewoda oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmian wprowadzanych w ustawie – Prawo oświatowe dotyczących orzeczenia lekarskiego dla uczniów klas sportowych, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Gabinety stomatologiczne wracają do szkół

Dzięki programowi polityki zdrowotnej, przygotowanemu przez Ministerstwo Zdrowia gabinety stomatologiczne wracają do szkół. Wczoraj (29 kwietnia) w Szkole Podstawowej w Zakliczynie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wzięła udział w uroczystym otwarciu gabinetu stomatologicznego. Gabinet ten dzięki ministerialnym środkom finansowym został wyposażony w wysokiej jakości sprzęt niezbędny do świadczenia usług dentystycznych.

Głównym celem programu pt. „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach” jest zwiększenie dostępności dzieci i młodzieży do świadczeń dentystycznych udzielanych w szkołach publicznych, a także objęcie jak najliczniejszej grupy uczniów efektywną opieką stomatologiczną oraz działaniami edukacyjnymi w zakresie zdrowia jamy ustnej.

W ramach programu utworzono 41 gabinetów dentystycznych w szkołach, głównie w mniejszych miejscowościach, w których dostępność do świadczeń stomatologicznych jest utrudniona. Pozwoli to na objęcie opieką stomatologiczną nie tylko uczniów szkoły, w której powstał gabinet, ale także dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości, uczęszczającą do innych szkół. Program, oprócz środków na wyposażenie gabinetów dentystycznych zapewniał także środki na program edukacyjny dotyczący higieny jamy ustnej, skierowany do uczniów oraz ich rodziców.

W ubiegłym roku pieniądze z tego programu otrzymały trzy gminy z Małopolski. Jedną z nich była gmina Zakliczyn.

- Dziękuję samorządowi Zakliczyna za odwagę wystąpienia o te środki – powiedziała Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. – Problem próchnicy wśród dzieci jest znaczącym problemem. Już 12 czy 13 letnie dzieci mają usuwane stałe zęby. Profilaktyka zdrowotna musi wrócić do szkół i już wraca.

Ministerstwo Zdrowia na wyposażenie gabinetu i zakup wysokiej jakości sprzętu stomatologicznego w Szkole Podstawowej w Zakliczynie przekazało 48 tys. 617 zł. Gmina Zakliczyn na remont pomieszczeń wyłożyła zaś 42 tys. 630 zł.

- Niegdyś gabinety stomatologiczne w szkołach były standardem, dziś to już niestety rzadkość. Dobrze, że polityka rządu idzie również w tym kierunku, aby opieka dentystyczna wracała do placówek szkolnych. Dziękuję Pani Minister Józefie Szczurek-Żelazko za to, że nasza gmina otrzymała pieniądze na uruchomienie pierwszego szkolnego gabinetu dentystycznego. To bardzo dobrze, że mamy z naszego regionu tak aktywnych i skutecznych ministrów i parlamentarzystów  – twierdzi burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Do Szkoły Podstawowej w Zakliczynie uczęszcza przeszło 650 dzieci. Szkoła dysponuje również gabinetem pielęgniarskim.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika